| anonim_4396 a întrebat:

Poate următoarea întrebare, pe care o pun o să vi se pară ciudată, însă sper să mă puteți ajuta.

Bună, pun această întrebare pentru a mă documenta, și a documenta o persoană care se află în această situație. Sper totuși, ca această întrebare să nu fie luată la mișto. Decât să dați răspunsuri la mișto, mai bine nu dați nici un răspuns dacă nu puteți să ajutați.

Voi aprecia toate răspunsurile care sunt puse cu respect, care nu au fost puse la mișto și care pot ajuta.

Persoanele cu handicap, cu diferite boli ( ex neurologice ), pot obține permisul de conducere? Care este legea, documentul care prevede acest lucru? Și care menționează și care boli pot obține permisul și care nu?

Am încercat, să găsesc, să o ajut pe această persoană însă nu găsesc nimic. Probabil, nu am căutat corect.

Mă puteți ajuta, vă rog? Să îmi dați un link, al acestei/acestor legi care prevăd cele menționate de mine?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o lege, din cate imi amintesc este un ordin comun al MAI si MS, in care sunt prevazute afectiunile medicale ce te fac inapt de a obtine permis de conducere.
Cauta pe internet, precis il gasesti.
De asemenea te poti interesa la o clinica autorizata sa examineze medical.

| relian a răspuns:

Orice persoana poate merge,are dreptul sa dea exam de permis de comnducere,ori sa incerce cel putin.
Deci nu confunda dreptul unei persoane cu detinerea unui permis,a unui act.
Cind mergi sa dai de permis, aia cer acolo ceva examene medicale printre care si unu psihologic.
Deci daca persoana trece acel test, daca este fizic apta, nu are lipsuri anatomice, atunci poate sa dea examen pentru a avea permis.

Aia este legea, regula sa poti da examen pentru permis auto.Trece examenul medical, merge la scoala sau ce se mai cere, da examen, ia permisu, aia e tot.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde de handicap. Cu anumite tipuri de handicap poți obține carnet normal, pentru alte tipuri de handicap ai nevoie de o mașină modificată, iar alte tipuri de handicap sunt complet incompatibile cu condusul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai interesează-te cum e și cu școlile de șoferi.

| PersoanaAnonimă271 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vede că ești "IDIOT"? De ce faci aceste discriminări? De cele mai multe ori oamenii ăștia, cu handicap, probleme de sănătate, sunt mai normali decât oamenii care nu au problemele lor de sănătate.

Adică la tine oamenii ăștia cu probleme sunt doar niște idioți sau ce?

Dacă, clinica aprobă, spune că ești apt, pentru condus atunci instructorul nu are ce face.

Dacă ești apt, și ai luat toate examenele medicale făcute atunci va semna.

| IceRope a răspuns:

Singurul lucru "la mișto" este postarea ta. Se pare că și tu ai un handicap neurologic, dacă te-ai apucat să întrebi aici în loc să întrebi direct la o clinică dedicată.

| PersoanaAnonimă271 a răspuns (pentru IceRope):

Cum spuneam, dacă nu mă poți ajuta nu trebuia să răspunzi!

Și nu, nu am eu acest handicap neurologic. Eu doar, încerc să ajut persoana care are nevoie de acest ajutor.