| bozdimen a întrebat:

Pot sa vand un soft care l-am cumparat cu licienta dar nu l-am folosit?
vreau sa-l vand unei persoane insa nu stiu daca am dreptul legal sa vand un produs care l-am cumparat.

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Teoretic nu, practic da.
În fond, dacă cumva vor "guiţa" cei de la compania producătoare poţi să spui direct că l-ai cumpărat pentru persoana în cauză că nu avea bani la momentul respectiv şi-i trebuia.

Numai bine.

| cristiancristir a răspuns:

Depinde ce scrie pe licenta. Sunt unele licente care prevad ca nu ai dreptul sa il vinzi mai departe. Citeste contractul de licenta si vezi.

| Sonny_5338 a răspuns:

Da.ai dreptul sa il vinzi atata timp cat e oroginal si nu contrafacut:d dai fara frica

| alinoita a răspuns:

Poti vinde gratuit pe www.debara.ro

| SiMpLy a răspuns:

Atata timp cat tu nu poti emite o factura pentru banii incasati pe acel produs, teoretic legea nu este de partea ta...dar cate lucruri nu se vand pe net, dal fara frica