| David28107 a întrebat:

Poti primi dosar penal pentru complice daca esti pasagerul unui sofer care nu are permis?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este masina ta nu ai cum sa fii complice in acest caz, cel mult vei fi martor ca a condus masina pe drumurile publice.
Daca este masina ta si tu ai dat sa o conduca, stiind ca nu are permis de conducere, esti autor al infractiunii de incredintarea a masinii, conform art.335, alin.3 Cod penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca i ai incredintat tu masina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu i i-ai incredintat masina

| Dana2103 a răspuns:

Din ce stiu eu nu, desi este posibil, dar nu e moral ce faci, ar trebui denuntat cineva care nu are permis. Te pune pe tine si pe pioneri in pericol. Este inconstient de gravitatea unei asemenea fapte sau iresponsabil, altfel nu ar face asa ceva!