| AvalohAlyn a întrebat:

Poti sa iei pensie de boala daca nu ai muncit deloc, nicio zi? Merge?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta intrebare, apoi am observat ca nu ti-am raspuns la intrebarea cu pasii.
Medicul specialist care te trateaza trebuie sa-ti dea o trimitere la comisia de expertiza pentru gradul de invaliditate. Daca aceasta constata ca esti incadrat intr-un grad de invaliditate da o decizie si cu aceasta si actele medicale te duci la Casa de Pensii Publice din judetul tau si aceasta va emite decizia de pensionare.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Handicap mintal? Ai nevoie de o expertiză si cateva internări pe perioade mai lungi, de preferat voluntare. Pentru handicap fizic se fac expertize medico-legale si te poti interesa si la medicina muncii.