| LanguageMaster a întrebat:

Președintele este obligat să semneze o lege propusă de Parlament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintele nu este obligat sa o promulge de prima data cand i-a fost trimisa, avand la indemana 2 optiuni ca sa n-o promulge: retrimiterea in Parlament sau atacarea cu o exceptie de neconstitutionalitate la CCR.
In schimb este obligat s-o promulge daca CCR i-a respins exceptia de neconstitutionalitate sau Parlamentul a adoptat-o in aceeasi forma si a trimis-o iarasi spre promulgare.

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

O poate respinge o data si retrimite in parlament pentru a fi amendata. Daca nici atunci nu ii convine o poate contesta la Curtea Constituționala. Daca Curtea ii respinge contestatia atunci nu mai are încotro ci trebuie sa o semneze. Cazul Kovesi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cazul Kovesi nu a fost lege votata de parlament.