Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cu ce majoritate se adopta in Parlament o lege constitutionala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legile constitutionale, respectiv cele pentru adoptarea si modificarea Constitutiei, se adopta cu o
majoritate calificata de 2/3 din numarul membrilor fiecarei camere a Parlamentului, conform Constitutiei, citez:
"ARTICOLUL 151 - Procedura de revizuire
(1) Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere."

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Legile trebuie sa fie constitutionale.Cred ca te referi la legile organica, care au nevoie de o majoritate de 2/3.