Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sa ma lamureasca cineva, va rog. Daca sunt salariat la stat pot solicita un imprumut la Casele de Ajutor Reciproc ale salariaţilor CAR? Sau mai intai trebuie sa depun aici niste bani si apoi ii scot cu dobanda? Deci daca solicit un imprumut la CAR care este dobanda cu care trebuie sa returnez suma ceruta? Multumesc. Funda pentru cel mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| ioanionel a răspuns:

C.A.R. functioneaza in mod autonom condiitile in care acorda imprumuturile si nivelul dobanzi si categorilor de salariatii carora se adreseaza sunt hotarate de Adunarea Generala si de Consiliul Director al fiecarui CAR in parte. Activitatea CAR-sa diversificat mult in ultimult timp raspunzand nevoilor mebrilor sai. Cere lamuriri la CAR-ul pe care il cunosti asupra conditiilor de acolo sau poti cauta un CAR din zona ta aici: http://www.uncar.ro

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare CAR are un statut propriu, in care sunt prevazute drepturile si obligatiile membrilor. Ca sa obtii un imprumut trebuie, in mod obligatoriu, sa fii membru al acelei CAR, avand o anumita vechime si cotizatie anterioara. Vezi conditiile la CAR de unde vrei imprumutul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să cotizezi minim câteva luni (cel puțin 3 luni consecutiv) pentru a putea lua un împrumut.
Dobânda este mică, cei de acolo îți vor spune totul detaliat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CAR-urile lucreaza cu fonduri constituite din depunerile facute ca economii. Inca nu am auzit sa se dea imprumut fara ca solicitantul sa aiba deja un fond. CAR-urile fiind independente au dobinzi diferite. Dar in mod cert mai mici decit la Banci.
Nu conteaza unde sinteti salariat ci la ce CAR sinteti inscris si cotizati (asa stiu eu).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca doar cotizez cativa ani fara sa solicit imprumut, in clipa in care hotaresc sa ma retrag (dupa cativa ani) imi iau banii inapoi? Cu dobanda sau fara sau mai putini decat am depus? Sau obligatoriu trebuie sa solicit imprumut dupa ce cotizez?

| doc69 a răspuns:

Trebuie sa te inscrii sa devii membru car. daca ai fost admis si platesti lunar pana faci un fond minim poti scoate bani potrivit regulamentului de functionare al respectivei case de ajutro reciproc