| Dragonasu474747 a întrebat:

Salut, am aproape 18 ani si vreau sa ma apuc de invatat pentru permis. Eu am deja legislația rutieră din anul 2014. Sunt modificari majore de atunci pana in prezent? Pot învăța dupa ea si in prezent? Sau mi-ar trebui una 2019?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai nevoie de o carte de legislatie rutiera, este destul sa studiezi OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006 si Regulamentul de aplicare, aprobat prin HG 1391/2006 si Ordinul MAI nr.268/2010, toate cu md. si compl. ulterioare, le gasesti actualizate pe siteul oficial al Directiei de permise..., drpciv.ro.
Incepand cu 2014 OUG 195/2002 a fost modificat si completat prin 12 acte normative (OUG si legi), Regulamentul de aplicare prin 2 acte normative si Ordinul MAI prin 4 acte normative.
Asa fiind cartea din 2014 nu este la zi.

| Liviu a răspuns:

Scoalarutiera.ro, nici o carte, nici nimic.Eu si majoritatea tinerilor care sau saturat de carti am optat pentru versiunea viitorului, si anume tehnologia.Inca o data iti spun, scoalarutiera.ro iti ofera tot ce ai nevoie, e gratis, dar poti si dona.Eu personal nu am donat, dar m-am folosit cu brio de toate informatiile si toate chestionarele de acolo! Nu sparge 1 milion doua, pe nu stiu ce carti, sunt nefolositoare.Trebuie sa inveti totu concentrat.Nu te intereseaza pe tine mecanica, te intereseaza legislatia, cand esti la volan, nu te intereseaza de ce numai porneste masina, te intereseaza sa poti conduce!

| JustForFewSeconds a răspuns:

Una din 2019 te-ar ajuta. Si dupa ce te-ai lamurit cu legislatia, sa faci multe multe chestionare. Eu am facut de pe Scoala Rutiera si am luat sala cu 26/26. Bafta!

| Manu12 a răspuns:

Fa chestionare pe aplicatia drpciv si ai acolo si legislatie rutiera actualizata la zi

| Popotam a răspuns:

Clar ai nevoie de cea mai noua versiune, chiar daca multe intrebari sunt asemanatoare, exista si unele noi, pe care nu le gasesti in versiunea 2014.

Am gasit ceva din 2019 pe eMAG: https://bit.ly/347F0gO