| Shainitaini a întrebat:

Salut,am fost prins de poliție conducând un scuter cu motor de 300cc fara permis și fără a fi inmatriculat,am fost dus la secție și mi s-a făcut proces verbal și mi s-a cerut numărul de telefon,fapta s-a întâmplat de o saptamana,nu am fost sunat și ce o sa se întâmple cu acel proces verbal, îmi va face dosar penal, ce înseamnă acel proces verbal? Am 17 ani și mi-e teama daca mai pot da de permis la 18, poliția a spus că o să pot dar nu cred că mi-a spus adevărul. V-a rog ajutați-mă, nu știu ce să mai cred și ce să fac!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incetati sa mai dati informatii eronate. Nu il paste nici o puscarie iar daca tot va place sa folositi google-ul pentru sfaturi legale cautati si "Art 114 Consecinţele răspunderii penale" din Codul Penal. Iati mai spus unei personane ca daca pica proba orala pica bac-ul cu toate ca este complet eronat si nici macar nu ati facut minimum de efort sa va interesati mai intai.

31 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea dosar penal pentru 2 infractiuni la circulatia rutiera, respectiv pentru punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat si conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Fiind minor se va lua impotriva ta o masura educativa, posibil neprivativa de libertate, daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat) si avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
Daca se ia o masura neprivativa de libertate atunci vei putea sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere. Daca masura este privativa de libertate atunci vei putea sustine examinarea abia dupa executarea masurii, conform art.24, alin.(6) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6)Nu are dreptul să se prezinte la examen pentru obţinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporală a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie, cu excepţia cazurilor când a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 116 alin. (1)."

| Violleta2022 a răspuns:

Ti se va face dosar penal fiindca ai facut 2 ilegalitati mari:
- ai circulat fara permis auto
- si ai sofat un vehicul neinmatriculat.

Dosarul penal te va afecta toata viata, fiindca ramane ca o pata neagra in cazierul tau.
Cui ii mai pasa de dat de permis, cand te paste puscarie intre 6 luni si 3 ani?

Legea este aici:
https://lege5.ro/......odul-penal

Sincera sa fiu sunt socata, cum este posibil ca parintii sa nu te supravegheze si sa-ti permita sa iesi pe starda cu un vehicul neimatriculat si fara permis auto?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stii legea, te rog sa nu mai vorbesti in necunsotinta de cauza.
Ia de citeste-o aici:

https://lege5.ro/......odul-penal

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu de unde te informezi daca tot sustii asta?

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 5 ore | AvramD a răspuns (pentru Violleta2022):
Incetati sa mai dati informatii eronate. Nu il paste nici o puscarie"

INCETEAZA SA DAI INFORMATII ****ERONATE****

FACI O CONFUZIE ****CRASA****
confunzi penalul cu inchisoarea

o simpla amenda penala, oarecare, oricat de mica, nu te trimite la inchisoare, dar o sa ai cazier TOATA VIATA, de cate ori ai nevoie sa te angajezi, sa dai de permis, samd o sa iti apara scris

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu i-am spus ca vorbeste aiurea si m-a blocat. Acum a vazut ca raspunsu-i gresit dar nu-l sterge.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Va primi cu suspendare.

| catalin09023 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare amuzant, avand in vedere un om care nu stie scrie vorbeste de codul penal.

Ca sa ne intelegem,
Ilegalitatile comise de el sunt prevazute de Codul Penal. (Copile, cand auzi de Cod penal si cod de procedura penala - e bai).
Ai comis doua ilegalitati, cum spunea cineva mai sus:
1. Conducere fara permis pe drumurile publice
2 Conducerea unui vehicul neinmatriculat.
Da, pedeapsa pentru cele 2 este fie amenda penala, fie inchisoare (instanta decide, nu politia)

O sa fii chemat in audieri, un procuror va prelua cazul tau si vei fi tras la raspundere pentru fapta comisa.
Conform legii,
Daca ai sub 14 ani nu raspunzi penal
Daca ai >=14 ani =16 ani (cazul tau) raspunzi penal 100%.

! Instanta poate hotărî ce pedeapsa vei primi. Te sfatuiesc sa te cumintesti, avand in vedere ca e prima abatere penală - instanța va fi mai "de treaba".

Iar legat de permis... o perioadă stai pe tușă- cel mai probabil până se va clasa dosarul tău.

Respectă legea și ea te va respecta la rândul ei!

| catalin09023 a răspuns (pentru catalin09023):

Permite-mi sa ma corectez,
Sub 14 ani nu raspunzi penal
Mai mult de 14 ani si sub 16 raspunzi daca ai avut discernamant
Daca ai peste 16 ani (cazul tau) raspunzi penal 100%.

| Shainitaini explică (pentru anonim_4396):

Cel mai bun răspuns,am vorbit chiar cu polițista ce mi-a făcut procesul verbal,a spus că mi se va face dosar penal și voi primi o amendă pe numele meu nu a părinților dar într-adevăr dacă o să mai merg așa fără permis și o sa mai fiu prins odată, atunci da, o sa fac pușcărie, vă mulțumesc tuturor de raspuns-uri dar informati-vă mai bine nu mai speriați lumea cu ce credeți voi, pe mine nu mau speriat comentariile voastre doar că mi se păreau stupide că îmi sareati in cap că o să fac pușcărie, dar poate pe alții îi speriați și nu e bine, informați va bine daca tot vreți să ajutați pe cineva cu niste răspunsuri happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Incetati sa mai dati informatii eronate. Nu il paste nici o puscarie iar daca tot va place sa folositi google-ul pentru sfaturi legale cautati si "Art 114 Consecinţele răspunderii penale" din Codul Penal. Iati mai spus unei personane ca daca pica proba orala pica bac-ul cu toate ca este complet eronat si nici macar nu ati facut minimum de efort sa va interesati mai intai.

| Violleta2022 a răspuns:

Jenant, sa fii incapabil sa te exprimi cu bun simt pe un forum online.
La 18 ani si cu BAC-ul la usa, trebuia sa fii invatat sa vorbesti respectuos pana acum ca o sa ai numai necazuri in viata cu asa experrimare de mahala. Rusine parintilor care nu te-au educat!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți.

| anonimuIl a răspuns:

Vei avea condamnare penală dar cu suspendare.

| anonimuIl a răspuns:

Nu va face pușcărie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimuIl):

In general, se acorda blandete si suspendarea pedepsei cu puscaria doar celor care sunt la prima abatere minora, ori acest baiat a facut deja 2 ilegalitate mari si nu cred ca va scapa nepedepsit, fara puscarie.

| Shainitaini explică (pentru Violleta2022):

Îi prima abatere, nu am mai avut niciodată probleme cu politia, și o fost caz în care un minor a condus mașina fără permis, beat și a făcut și accident și tot nu a făcut pușcărie, exagerați prea mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Shainitaini):

Prima abatere este ca ai sofat fara permis, a doua abatere este ca ai sofat un vehicul neinregistrat, deci ai doua deja la activ, destul de grave odata ce amandoua sunt "purtatoare" de cazier patat.

Din pacate, se poate face si puscarie din aceste motive, fiindca sunt foarte serioase si tu pare ca nu esti interesat sa respecti legea daca la anii astia te-ai horatat sa o incalci, nepasandu-ti de respectarea ei.
Asa cum a spus si userul catalin09023 cu permisul de soferie va trebuii sa astepti pana se judeca cazul tau si se da sentinta, probabil 6-12 luni sau chiar mai mult, timp in care esti copil exemplu ca sa dovedesti judecatorului care iti va judeca cazul, adica nici o abatere ilegala, nici o iesire dupa ora 10 seara, fiindca esti minor si poti fii gasit la un control de rutina, nici o bautura alcoolica, invata pe rupte si note foarte mari la scoala, adica un copil exemplar, sperand sa te ierte si sa scapi cu amenda, dar din pacate dosar penal vei avea pe viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce o sa spun nu este un sfat legal:
Din cate stiu eu o sa poti da de premis la un anumit interval dupa solutionarea dosarului. La 6 luni dupa ce vei primi, sau mai bine zis, parintii vor primi o amenda, de asemnea dupa ce ti se va aplica o masura educativa, sau la 1 an dupa solutionarea dosarului in instanta. In acelasi timp fiind minor este posibil ca acesta fapta sa nu iti pateze cazierul.
Este posibil sa ma insel dar sunt destul de sigur ca poti da de premis deoarece am vazut cazuri in care adulti au fost prinsi fara permis si au putut obtine unul dupa o anumita perioda.
Totusi nu vad cu ce te ajuta acesta informatie. Nu este ca si cum poti da timpul inapoi daca afli ca nu mai poti da de permis.
Oricum, mult noroc si evita sa mai faci prosti de genul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amenda o primeste el, pe numele lui nu parintii lui, chiar daca este minor, dar asta numai in situatia in care se decide asupra amendarii lui, fiindca pedeapsa poate sa fie si puscarie juvenila, asa cum mentioenaza legea. A facut totusi 2 infractiuni (ilegalitati).

"Art 335 Conducerea unui vehicul fără permis de conducere | Codul Penal. Parte integrantă din Lege 286/2009

"(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă..."

Sunt 2 pedepse care se vor cumula si uneori sentinta vine chiar si dupa 1 an de zile, cum s-a mai intamplat unor minori pe aici, care intre timp devenisera majori, fiind condamnati la puscarie ( intrand direct in cea de adulti).

| Shainitaini explică:

Pai și eu pe deal am fost cu el da atunci veneam acasă și m-a prins pe drum, și stau la țară nu am condus prin oraș

| user0010 a răspuns (pentru Shainitaini):

Dacă ai condus la țară și te înțelegi cu polițai mna, ai putea să ai niște pile. Pe mine m-au văzut la volan și nu mi-au spus nimic, nici nu m-au oprit.

| user0010 a răspuns (pentru Shainitaini):

Băi frate, cu/fără carnet, mie nu îmi este frică de legislația asta. Eu nu iau mașina în uz propriu ca să-i dau blană, sau să fac alte minuni cu ea, mă duc, îmi fac munca care am de realizat și mă întorc înapoi. Asta știe și șeful de post de la mine din sat.

| Shainitaini explică (pentru user0010):

Pai și eu îl foloseam sa mai merg la magazin și mai mergeam Intr un sat vecin la un bun prieten de când eram mici, că eu m-am mutat din acel sat

| user0010 a răspuns (pentru Shainitaini):

Mna acum vezi și tu, un coleg de școală într-o zi era cu bmw-ul prin sat și n-o asigurat la o trecere și fix atunci o trec șefu de post și îți dai seama că s-o rugat de dânsul să nu-i ia carnetul. S-a dus ziua următoare la el în birou, până la urmă o rezolvat.

| user0010 a răspuns (pentru Shainitaini):

Da oricum, deocamdata mă axez să iau bacul, mai am puțin. După ce o să fiu admis la toate examenele, mă duc să dau de carnet.

| RxTx a răspuns (pentru Shainitaini):

Daca drumul era proprietate privata inchis circulatiei publice ai o scăpare

Asa ca ar fi o soluție sa cumperi tu drumul agricol... Sa pui placarde si bariere iar la proces poti sa spui ca nu erai pe drum ci prin porumb

Iar drumul este inchis si înafara de asta iti aparține

| RxTx a răspuns (pentru user0010):

Acum te-ai autodenunțat
O sa vină pândarii după IP
O să îți pună la poartă o cameră ptz
Și când te aștepți mai puțin o să te oprească unii de la București
Care o să îți prezinte 110 înregistrări cu tine.

| user0010 a răspuns (pentru RxTx):

Deja aud sirenele )))

| user0010 a răspuns (pentru RxTx):

Îi învit la o bere, mai vorbim și noi.

| RxTx a răspuns (pentru user0010):

Mulțumesc dar eu lucrez din cand in cand pentru bănci sau fabrici de armament asa ca toti prietenii mei teebuie sa aiba cazierul curat
Pana si cei din familie de mai multe generații teebuie ca nici unul sa nu fi avut vreo data cazier.

| Shainitaini explică:

Deci până la urmă ce o sa se întâmple, nu as vrea nici sa ii fac probleme mamei, ea lucrează în altă țară și eu sunt in Romania sa îmi termin școala și nu am alt părinte nici în certificatul de nastere, ar fi bine sa scap cu o amendă și să pot da și de permis, și ce măsură educativă mi se va aplica că nu înțeleg