| MihaiConstantin998 a întrebat:

Salut, cam acum 3 luni m-a prins poliția cu un vechiul 49cc fără permis de conducere, am fost la secție cu tata ca eram minor, au făcut un proces verbal, eu nu am semnat nimic, a semnat tata in locul meu, pentru ca nu aveam voie, eram minor, am 18 de abia o luna, domnii polițai mi au spus ca nu e cazul de dosar penal, dar nu prea știu ce sa cred, din auzite cică durează și 2-3 ani toată treaba asta.Se poate sa afecteze dacă iau permisul de conducere in timpul asta? Pe cazier nu scrie nimic, cum aflu dacă am vreun dosar penal deschis? Multumesc TPU

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti fac dosar penal si esti condamnat pentru conducerea fara permis, indiferent de felul condamnarii si pana la condamnarea definitiva obtii permis de conducere, acesta iti va fi anulat.
Daca esti cercetat sau nu penal poti afla doar de la politie sau Parchet. Nu dureaza 2-3 ani, poate dura cca 5-6 luni.

Bula
| Bula a răspuns:

Te poti interesa de la politie, care este stadiul dosarului, dar mai bine nu le aduce aminte. big grin

Incearca sa iei carnetul, iar daca apare dosarul... iti iei un avocat bun...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca intre timp apare dosarul penal s ar putea sa ai probleme la luarea peemisului

| MihaiConstantin998 explică:

Pai faza e ca m-am apucat deja de permis, am orasu pe 13 Noiembrie..aia de acolo au spus ca o sa revină cu un telefon sa mai dea tata o declarație, dar pana acum văd ca nu a sunat nimeni