| Shainitaini a întrebat:

Salut,am fost prins de poliție conducând un scuter cu motor de 300cc fara permis și fără a fi inmatriculat,am fost dus la secție și mi s-a făcut proces verbal și mi s-a cerut numărul de telefon,fapta s-a întâmplat de o saptamana,nu am fost sunat și ce o sa se întâmple cu acel proces verbal, îmi va face dosar penal, ce înseamnă acel proces verbal? Am 17 ani și mi-e teama daca mai pot da de permis la 18, poliția a spus că o să pot dar nu cred că mi-a spus adevărul. V-a rog ajutați-mă, nu știu ce să mai cred și ce să fac!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incetati sa mai dati informatii eronate. Nu il paste nici o puscarie iar daca tot va place sa folositi google-ul pentru sfaturi legale cautati si "Art 114 Consecinţele răspunderii penale" din Codul Penal. Iati mai spus unei personane ca daca pica proba orala pica bac-ul cu toate ca este complet eronat si nici macar nu ati facut minimum de efort sa va interesati mai intai.

31 răspunsuri:
| Shainitaini explică (pentru anonim_4396):

Cel mai bun răspuns,am vorbit chiar cu polițista ce mi-a făcut procesul verbal,a spus că mi se va face dosar penal și voi primi o amendă pe numele meu nu a părinților dar într-adevăr dacă o să mai merg așa fără permis și o sa mai fiu prins odată, atunci da, o sa fac pușcărie, vă mulțumesc tuturor de raspuns-uri dar informati-vă mai bine nu mai speriați lumea cu ce credeți voi, pe mine nu mau speriat comentariile voastre doar că mi se păreau stupide că îmi sareati in cap că o să fac pușcărie, dar poate pe alții îi speriați și nu e bine, informați va bine daca tot vreți să ajutați pe cineva cu niste răspunsuri happy