| catalin41190 a întrebat:

Am lucrat din august 2010 pana in aprilie 2012 la o firma, apoi s-a restructurat postul si in iunie am bagat somaj.Am luat somaj pe iunie si iulie. In iulie m-am angajat si am pierdut somajul si am lucrat acolo pana in octombrie, in octombrie iar m-am angajat si am lucrat pana in ianuarie anul aesta. In martie m-am angajat iar si am lucrat pana in aprilie. INTREBAREA mea este daca mai pot beneficia de ajutorul de somaj anul asta vand in vedere ca am lucrat neconsecutiv, dar totusi am 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni... DAU FUNDA MARE

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.76/2002 vei beneficia de somaj daca ai avut un stagiu de cotizare(ai lucrat legal) de cel putin 12 luni in ultimele 24 luni. Nu trebuie ca acestea sa fie in continuare, pot sa fie compuse din mai multe perioade.

| Amilik a răspuns:

Da, beneficiei de somaj atata timp cat cumulezi 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni.