| Cristian9616 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare! Angajatorul te poate da afara când te afli în concediu medical? Și dacă nu poate îl pot da în judecata pentru daune?

Răspuns Câştigător
| ADK a răspuns:

Salut!
Păi, nu prea, pe ce motiv? desfacerea CCM-ului se face doar în anumite cazuri, și de regulă nu când te aflii în CM sau CO.
Există totuși niște excepții, cei drept rare, cum ar fi dacă respectivul post s-a desființat în acest timp.

Poate te ajută un pic acest videoclip, este scurt și la subiect. Merită să-l vizualizezi până la capăt faptul că este și destul de scurt: https://www.youtube.com/watch?v=rcTRqac2Nn4

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal contractul individual de munca nu poate fi desfacut pe perioada concediului medical.
Daca te concediaza numai pe acest motiv il poti reclama la ITM si, daca nu se rezolva, il poti da in judecata.

| mi25 a răspuns:

NU!

| Catalin77945 a răspuns:

In mod normal nu