| BJK1903 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare cu vama... Controlul vamal este acelasi cu codul vamal? Sau controlul vamal este controlul vamal si codul vamal este codul vamal? Ca nu inteleg si am nevoie de putin ajutor... Mersi happy

Răspuns Câştigător
| SweetChoco a răspuns:

Codul vamal e un ansamblu de prevederi in care e prezentat regulamentul aplicarilor legilor legate de domeniul vamal.

Controlul vamal presupune supravegherea marfurilor pentru asigurarea respectarii regulilor vamale.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Codul vamal cuprinde conditiile in care se pot introduce si scoate din tara marfuri si persoane. Iar controlul vamal este controlul la frontiera, si verifica ca tot ce se scoate din tara sau intra o face comform legii. Cum puteau fi acelasi lucru, adica cum putea fi un cod, un control numai tu o stii.

| darrio2007 a răspuns:

Cand iti verifica bagajul cum iti spune:
-Sa va facem cod la bagaje sau,
-Sa va facem control la bagaje?