| yocalin88 a întrebat:

Am trimis un colet ramburs cu fan courier la Bucuresti dar destinatarul nu l-a ridicat pentru ca nu a fost in localitate ce se intampla cu coletul? Mi-l trimit inapoi sau il mai tin la Bucuresti si daca mi-l trimit inapoi, in cat timp il trimit?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic incerca sa il contacteze pe destinatar si vor stabili ei o modalitate de livrare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, se încearcă contactarea telefonică a destinatarului, în câteva rânduri/zile, pentru a se realiza predarea coletului.

Dacă timp de 2 săptămâni NU se reuşeşte predarea, atunci ţi se va returna coletul.

"SERVICII SUPLIMENTARE

Oferite gratuit tuturor clientilor FAN Courier:
incercari multiple de livrare, in cazul in care destinatarul nu este gasit la adresa;
contactare telefonica a destinatarului, pentru livrari in conditii speciale;
depozitarea expeditiilor cu adrese gresite sau refuzate de destinatar timp de doua saptamani, in vederea redirectionarii." - SURSA :
http://www.fancourier.ro/servicii/curierat-intern/standard/

"FAN Courier va returna trimiterea postala clientului expeditor cu aplicarea unui tarif egal cu cel al AWB-ului de tur, daca trimiterea nu a putut fi predata destinatarului din urmatoarele motive:

- adresa destinatarului nu exista sau la acea adresa nu exista nicio constructie unde trimiterea postala sa poata fi predata;

- destinatarul/persoana autorizata sa primeasca trimiterea postala, nu a fost gasita la adresa indicata, iar termenul de pastrare la punctul de contact deservit de personal a expirat;

- destinatarul sau persoana autorizata sa preia trimiterea postala a refuzat primirea.

In ipoteza prevazuta la punctul 2 dar si in oricare alt caz care nu se incadreaza intre cele trei mentionate mai sus, FAN Courier va notifica destinatarul despre existenta unei trimiteri postale, punctul de lucru de la care o poate ridica si va pastra trimiterea postala timp de 14 zile la punctul de lucru care urma sa faca livrarea.

Trimiterile postale care nu au fost predate destinatarului si nici returnate expeditorului vor fi pastrate timp de 9 luni in depozitul FAN Courier din Bucuresti. Daca in acest timp expeditorul sau destinatarul nu au revendicat trimiterea postala, aceasta va trece fara vreo nicio notificare sau formalitate prealabila in proprietatea FAN Courier. Pentru orice pastrare a trimiterii postale la dispozitia expeditorului sau destinatarului FAN Courier va percepe un tarif de 1 leu/zi." - SURSA :
http://www.fancourier.ro/tools/termeni-si-conditii-fancourier/

Toate cele bune.