| Liviu321 a întrebat:

Salut! As dori sa imi achizitionez un telefon mobil in rate. Intrebarea mea este: de ce acte am nevoie pentru a putea cumpara telefonul in rate? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, nu magazinul care vinde este cel care acorda creditul pentru cumpararea produsului, ci o banca sau o institutie nebancara care are relatii contractuale cu respectivul magazin. Aceste institutii cer, la solicitarea unui credit, dovada unui venit lunar, cartea de identitate si o factura achitata de utilitati --- documentele respective sunt cerute pentru a evalua daca solicitantul poate sa suporte achitarea ratelor din venitul sau lunar.

1 răspuns:
| Chamberlin a răspuns:

Buletin, CNP, etc