| anonim_4396 a întrebat:

Salut.as vrea sa stiu daca este necesar sa fie posesorul actului de casa cand iti faci buletinul de 18 ani?

Răspuns Câştigător
| NuConteazăCine a răspuns:

Nu nu, eu mi-am facut la 14 si este valabil doar pana la 18 oh go on Stiu pe cineva care si-a schimbat buletinul recent si a fost nevoie de posesor! Chiar daca era adult... Deci da este nevoie. Dar cel mai bine ar fi sa te duci la sectia de politie sa intrebi, ca sa stii sigur happy

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, nu ti-ai facut buletin la 14 ani? Ala e valabil 10 ani, deci, poti sa mai stai linistit(a) inca 4 ani, ca au astia timp sa mai schimbe legile de vreo 15 ori pana atunci.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cartea de identitate se eliberează pentru prima oară la vârsta de 14 ani, nu 18 ani.
Părintele este obligat să meargă cu tine pentru a depune actele necesare pentru a intra în posesia cărţii de identitate, nu buletin.
Cartea de identitate se schimbă ori de câte ori intervine o modificare în actele de stare civilă: schimbare nume/prenume, căsătorie, schimbarea domiciliului sau a expirat cartea de identitate.
În situaţia ta, da trebuie să meargă şi unul dintre părinţi.
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din cate stiu eu buletinul(cartea de identitate) se elibereaza la implinirea varstei de 14 ani si nu 18, atunci trebuie sa mergi cu unul din parinti cu buletinul si actul casei care sa faca dovada ca locuiesti la adresa respectiva.

| ines a răspuns:

Eu stiam la 14 ani faci buletinul. Dar si la 18 ani nu este necesar sa fii posesorul actului de casa sigur.

| Simonaaaaaaaa a răspuns:

La 18 ani iti faci buletin? eu credeam ca la 14, ma rog. Da este posibil pentru ca esti major si se considera ca nu mai depinzi de ai tai si esti pe propria raspunderehappy

| DeyCj a răspuns:

Din câte ştiu nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai casa pe numele tau, este nevoie de titularul actelor casei.