| anonim_4396 a întrebat:

atunci cand inchiriezi se poate face o notita care cuprinde conditiile de intre chirias- propietar si este semnata de ambele parti, imi puteti spune mai multe? am inteles ca poate capata valoare juridica este adevarat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu notita trebuie facuta ci un contract de inchiriere, in mod legal este obligatoriu iar proprietarul trebuie sa-l inregistreze la compartimentul de impozite si taxe si sa plateasca impozit pe venitul obtinut din chirie. Contractul dee inchiriere este singurul inscris cu valoare juridica.