| AndreiSuveranul20011 a întrebat:

Salut, ce părere aveți de faptul,ca persoanele care au fost internate la psihiatrie sunt discriminate de societate și condamnate? Pe lângă asta mai sunt unii politicieni, persoane publice, etc care încearcă cu fiecare ocazie sa arate ca aceste persoane sunt un pericol și ca cea mai buna opțiune ar fi îngrădirea drepturilor lor cum ar fi dreptul la permis auto, dreptul la funcții publice, etc. Personal consider ca și aceste persoane au dreptul la libertate și la toate drepturile de care beneficiază și alți oameni fără a fi discriminați.

23 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ca de obicei, tu ai o înțelegere foarte deficitară a noțiunii de "libertate". Libertate nu înseamnă că ai dreptul să faci orice, în orice condiții.

Dacă limitarea unor drepturi se face pe baza unor motive foarte obiective, atunci asta nu reprezintă o lezare a libertății.

De exemplu, dacă interzici unui om să conducă o mașină pentru că este de culoare sau pentru că este femeie, aceasta reprezintă în mod clar o lezare a drepturilor.

Dar dacă interzici unui om orb sau unui om diagnosticat cu probleme psihice grave să conducă, asta este o măsură absolut justificată pentru binele societății.

Învață să faci diferența.

| Alexandrionelu a răspuns:

Foarte bine ca este asa. Și asa se obține prea ușor permisul auto, suntem locul 1 în Europa la accidente rutiere mortale, mai asta ne-ar lipsi, sa dea permise la toți nebunii.
Plus ca asemenea oameni nici nu pot fi trași la raspundere ca un om normal, pot sa omoare lumea pe strada, apoi stau 2-3 ani la Balaceanca și sunt iarăși liberi.

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie sa definesti mai bine la ce te referi, la psihiatrie poti fi internat pentru o depresie sau pentru o psihoza. In functie de motiv modul in care ar trebui tratata persoana post externare variaza, fara sa-mi spui clar la ce sitautie te referi nu pot sa-mi dau cu parerea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am citit intrebare ta, mi s-a parut destul de ciudata. Pe urma am vazut cine a scris-o. Nu ma mai chinui sa raspuns, inteleg ca e pusa la misto de un troll

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nickul tau spune tot. Nici nu imi mai bat capul sa iti raspund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca candidezi vreodata sa-mi zici sa te votez

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Greu fara carte de identitate sa candideze

| Dalmore a răspuns:

Mi se pare corect.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aaa, tu ești suveranul, care ceri drepturi.
Prietenul meu Csaba. Când are el chef, se așează în mijlocul șoselei din fața casei lui de-a curmezișul. Are și el dreptul la libertate și nu îl poate discrimina nimeni. Așa consideri tu, că are dreptul la libertate. Ar trebui internat dar nu poate fi internat cu forța. Ar fi nevoie ca să comită din lipsă de responsabilitate o infracțiune gravăm ca să poate fi internat prin hotărâre judecătorească. Așa consuideri și tu. E minunat.

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru suntserios):

Fiecare are dreptul sa creadă ce dorește despre mine, eu doar am pus o întrebare și am vrut sa știu părerea altora, dar dacă asta înseamna troll după părerea ta atunci eu n-am ce sa fac...

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru Alexandrionelu):

Astfel de legii, nu scad nici pe departe numărul de accidente e ca și cum ai interzice unei persoane care nu are cel puțin 11 clase sau liceu sa aibă permis de conducere, accidente tot se vor întâmpla indiferent ca ai 4 sau 11 clase, sau doctorat și facultate legile de genul aceasta nu sunt nici mai mult nici mai puțin decât praf în ochii oamenilor ignoranții care încearcă mereu sa caute scuze și motive.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Suveranii nu au permis de conducere eliberat de stat, ei pot conduce asa, deci de ce se simt discriminati?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Uite asta inseamna troll, sa compari oamenii cu 4 clase cu cei cu probleme psihice

| christine99 a răspuns:

Atata timp cat ai discernamant nu ar trebui sa iti ia nimeni niciun drept, in schimb am vazut multe persoane cu retard mintal si cred ca stie oricine un exemplu din orase, persoanele acestea ar trebui sa aiba insotitori.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Ce legătură are sula cu prefectura?
Adică ce asemănare vezi tu între oamenii care nu au 11 clase și bolnavii psihic?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Ai avut de a face cu nebunii, sau vorbești din experiență din cărți și online?

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru sadrian46):

Da am avut cel mai concret exemplu e vecinul meu care are handicap mintal ușor, și pot sa spun ca totul e prea dramatizat chiar și faptul ca le spui nebunii, înseamna o jignire și discriminare la adresa lor.

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru Alexandrionelu):

Acei bolnavii psihici de care spui tu pot fi de mai multe feluri, nu e bine sa îi punem pe toți în aceiași oala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Da ca la romi, tot țigani sunt. Handicapul mental e altceva, oligofrenie, etc.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Urmând-u-ți logica ta de fier, dacă tot dam permise de conducere unei categorii de oameni fără discernământ și care nu sunt responsabili în totalitate de faptele lor, atunci de ce n-am da permise de conducere și copiilor? De ce ei sa fie discriminați? Odată ce știu sa citească și au înălțimea necesara pentru a ajunge la pedale, hai sa le dam și lor, ca doar ce se poate întâmpla?

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru Alexandrionelu):

Sunt de acord cu astfel de propunere, dar cu condiția ca „copilul" sa aibă minim 16 ani la fel cum e și în SUA.

| Mosotti a răspuns:

Da, depinde ce au avut, ai vazut ce a facut aviatorul ala Lubitz neamt ca a bagat un avion in munti cu oameni ca avea el psihoza, medicii nu au anuntat autoritatile si el a profesat mai departe. Normal ca unii nu trebuie sa aiba slujbe din astea care pun in pericol viata altora. Chiar daca o perioada par ca-s bine, oricand pot avea o cadere. Dar nu trebuie generalizat, evident. Discriminarea morala nu are ce cauta, asta da. Daca ii vine sa intre cu masina in cineva? Ca asa le-a venit de la boala? In psihoze, exaltari (manii), nu oricum, nu toti nu trebuie sa aiba carnet insa, deci trebuie triat in functie de riscuri. De ex cei cu schizo si cu tratamente pot sa aiba o "mica" psihoza adica iesire din real, in care pot face multe.

| Donsavas a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine. Ar trebui să aibă toate aceste treburi, atâta timp cât au si aceleași obligații.
Totusi, sa nu uitam ca de ei depinde dacă dau dovada de discernământ sau nu.