| 1234568807 a întrebat:

De ce persoanele infectate cu hiv/sida sunt discriminate de societate? Am citit ceva in care scria ca persoanele acestea nu pot transmite boala celorlalti daca isi iau tratamentul adecvat bolii, dar cu toate astea sunt discriminati cam peste tot la scoala/ serviciu etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce nu este discriminat in Romania? este o societate infecta plina de oameni negativisti care fac doar bulling, sunt ca niste vipere, se dau prieteni apoi te tradeaza, se foloseste de tine apoi pa, asta e Romania, romani si in strainatate se urasc

| RAY a răspuns:

Relian iar ai fumat iarba vad ca delirezi grav,te sfatuiesc sa te lasi cand ma pomenesti pe mine,omule spun adevarul,intra pe Facebook sa vezi ce de de comentarii sunt,intra apoi vorbeste,nu vb de rau de romani spun adevarul,mai sunt si persoane ok,nu spun ca Germania e tara de sfinti, am fost printre romani in Spania,Germania toti au acelasi gandire ca a mea, in ro se judeca toul, critica si prostie, chiar si in pshianaliza poporului roman scrie asta, eu ce scriu ma inspir din studii, nu vb asa ce imi vine mie

https://www.hotnews.ro/......em-fim.htm
https://www.emag.ro/search/psihologia+poporului+roman

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind HIV este o boala foarte contagioasa si chiar mortala, de aceea sunt discrimitia acestia, fiindca au ales sa ignore chiar si cele mai elementare reguli si norme de igiena si protectie la sex, infectandu-se cu HIV, si acum ii pun in pericol pe ceilati din jur, fiindca nu le pasa de nimeni.

In cazul asta, omul se fereste singur si cum ai unul care nu i-a pasat niciodata de aceasta boala, de aceea s-a si infectat, atunci preferi sa nu-l ai in preajma, ca nu stii ce a contaminat cu sangele sau saliva lui, din prostie si razbunare, putand sa te infectezi si tu.

Sunt mii de cazuri cu acesti infectati cu HIV care se razbuna, pe oameni nevinovati, infectandu-i, din invidie ca el a fost infectat si are sanse sa moara iar altii se bucura de viata si sunt fericiti.

Asta este un motiv serios sa nu faci niciodata sex fara prezervativ si sa stai departe de un infectata cu HIV.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

E adevarat ca e contagioasa daca ai contact sexual, daca faci transfuzie de sange, nu asa ca gripa.
Deci nu e o problema daca am contact cu unul cu HIV.

Nu prea infecteaza ei special ca ajung pe la parnaie si nu prea le convine. Ca dovada ca nu a devenit un fenoment de masa HIV, altfel se raspandea repede.
De ssex nu se pune problema sa faci nici cu prezervativ, e riscant si asa.

Pai razbunarea poate veni si tocmai din cum sunt tratati de societate.
Ca daca erau acceptati aveau si ei o viata cat de cat si nu mai simteau asa dorinta de razbunare.
Eu accept pe oricine nu are o boala contagioasa care se ia prin aer.
Oameni suntem toti pana la urma.

Chiar mi-as face si prietena cu HIV daca ar fi ocazia, nu ma deranjeaza, ca ssexul se face si fara intromisiune (ppetting), si fara sa ne sarutam.
Daca se respecta reguli de bun simt e ok

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

De fapt, se infecteaza masiv, nemainteresand pe nimeni ca ajung la parnaie (ca oricum sunt bolnavi pe viata, sau mor) asta spun rapoartele medicale, ca sunt anual descoperiti cam 10.000 de infectati cu HIV, dar ei cred ca cifra corecta este de 2-3 ori mai mare, fiindca cei infectati se razbuna, infectand pe altii al randul lor, ori nu stiu ca sunt infectati pentru ca nu apar reactii rapide si nici bube pe corp, si cum au obiceiul sa faca sex neprotejat, infecteaza pe altii.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu ca sunt infectati, nu mori asa usor daca te tratezi, o duc chiar o viata cu tratament, altfel mor in chinuri si nu le convine.
Iar la parnaie nu e bine, iti zic eu, nu stiu daca le convine sa stea in celula cu alti cu HIV, sa manance rahaturi, sa nu aiba frigider in camera, etc pentru ani.

Daca ai bani poti manca de la magazin dar preturile is mari, mai mari ca afara, venit ce sa ai? Poate aia 1800 care-i ia, 1125 pensia, 700 handicapul.
Merge si asa dar na.
Fara calculator, net, telefon, ai un TV si e mai delicat care se uita la el si cine are telecomanda. Poate sa-ti aduci pe al tau.

Mai mananca uneori si bataie sau cine stie.
Dar ai dreptate, or fi si din aia carora nu le pasa.
Bine, poate nu stiu cum e la puscarie.

| 1234568807 explică (pentru Mosotti):

''Nu prea infecteaza ei special ca ajung pe la parnaie si nu prea le convine'', sti tu ce e in capu lor? unii poate simt ca nu mai au ce pierde, oricum viata lor e distrusa cu boala asta cu care trebuie sa traiasca tot restul vietii si care din cauza careia sunt dati la o parte de societate si nu isi pot gasi un loc de munca, un partener de cuplu etc, ei trebuie sa traiasca din batjocura statului roman, 450 de lei pe luna sunt bani cu care sa iti asiguri traiul de la o luna la alta?

| 1234568807 explică (pentru Mosotti):

Daca e riscant sa faci sex si cu prezervativ, atunci pentru ce mai sunt prezervativele? asa ar trebui sa nu mai intretii relatii sexuale ca nu poti sti daca acea persoana are hiv, nu?

| Mosotti a răspuns (pentru 1234568807):

Pai stai asa, ia cam 1800 nu 450, pensia 1125, handicapu 700 si mai iei mi se pare ajutor de caldura 125 lei lunar si ajutor de altceva parca 700 pe an.

Pe de alta parte am zis ca, cu tratament o pot duce cat de cat okey! Plus ca de unde stiu ceilalti ca are el HIV?! Daca e destept nu se afla si e ok si in societate.
Cu munca ce sa zic, daca mai are parinti sau alte venituri, 1800 e bine.

Daca nu are ceva in plus fata de banii aia, oricum la parnaie e mai rau. Bine, acolo nu platesti utilitati, impozit, ii ramane 1800 pentru mancare de la magazin.

Dar poate ii ajunge mai bine 1800 acolo, mai ales la penitenciarul Timisoara unde preturile sunt doar cu 30 % mai mari ca afara.
Ca e una sa platesti si utilitati si mancare, sau doar mancare.
Poate sa mai inchirieze casa si sa mai ia si de acolo un 1500-1800 si e boier la puscarie.

Dar sa suporte sa stea cu mai multi in camera, sa suporte uneori sa fie si nasol din partea colegilor de camera.
Si asa ii convine mai mult la parnaie poate.
Si atunci chiar nu are ceva de pierdut, vorba ta.

| Mosotti a răspuns (pentru 1234568807):

E riscant pentru ca se poate sparge prezervativul, la sanatosi nu conteaza, se sparge, face aia avort si gata, dar aici ai pus-o daca s-a spart.
In rest nu e riscant.
Insa un sanatos ci un HIV face sex altfel fara intromisiune, pettting de exemplu, mmasturbari, si e okey, macar sa se inteleaga.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Cu HIV este la fel ca si cei cu cancer, cine se trateaza si corpul raspunde la tratament, mai traiesti 10-20 de ani, dar daca corpul lor nu se adapteaza la tratament, mor.

Cunsoc un cuplu infectati amandoi cu HIV, el a fost primul infectata si ea a ales totusi sa se casatoreasca cu el, fiindca-l iubea enorm. Evidnet ca s-a infectat si ea si dupa 10 ani stati impreuna ea este deja in declin, mult mai rau decat a fost el vreodata care este infectat de 16 ani. Ciudat ca lui nu i-a pasat de sacrificiul ei, asa ca, anul trecut a divortat de ea, considerand ca viata merita traita la maxim cate zile mai are, asa ca, acum este liber si face sex cu cine vrea si cand vrea. Nu se stie daca o face protejat sau nu, dar fosta sotie este foarte speriata, gandind ca asa cum ea a cazut in plasa pot sa cada zeci de femei care se vor culca cu el.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai sunt si situatii din astea, omu e nenorocit si cu si fara HIV, aici e deja vb de caracter din pacate.
Si ea l-a lasat asa? Nu i-a tras-o? Fraiera mai e lumea.

De aia sunt multi nenorociti, ca alti fraieri ii lasa asa.
Din mana mea nu scapa.

| counterct5671 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai si daca e cineva cu hiv random, care zice ca nu stia ca avea? cum poate afla politia?

| Mosotti a răspuns (pentru counterct5671):

Afla f simplu politia ca nu stiai ca aveai, nu apari in baza de date ca ai HIV. Ca cine stie ca are se duce acolo, ca altfel nu poate lua trat care e scump.
Te prinde imediat daca stiai sau nu.

| 1234568807 explică (pentru Mosotti):

Daca se rupe prezervativul da, dar din ce am inteles eu sexul neprotejat sau cu protectie esuata are un risc mai mic de infectie doar de la un singur contact sexual, ci mai degraba boala este vizata celor cu o viata sexuala activa, insa riscul nu e de 0% nici la un singur contact sexual in care protectia nu a fost prezenta sau prezervativul a cedat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Încercă tu sa explici populației de rând cu nivel mediu de educație cum se transmite sida sa vezi câți înțeleg pe bune.

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Intr-o tara in care se strange tot orasul la gheboasa care canta in piata din Brasov, cred si eu ca nivelu de educatie din tara asta e 0

| Mosotti a răspuns:

Sunt discriminate de oameni prosti, normal ca nu se ia boala decat prin transfuzii de sange si contact sexual, sau daca ai o rana si bolnavul are si el una si faceti contact.

In general aia de la scoala nu trebuie sa afle.
La servici iar, de unde afla aia? Ca firmele alea care cer analize anual nu stiu daca cer si de HIV.
Si daca ai face analiza, exista metode sa nu afle nimeni.

| dullcat a răspuns:

Probabil pentru ca nu exista educatie sexuala obligatorie in scoli.

| relian a răspuns:

O fi daca spui tu, desi eu cred ca e doar parerea ta.O persoana care are SIDA nu stiu daca mai merge pe la munca, sau ce mai spui tu. Iara cei care ar fi " infectati cu hiv" adica vorba vine si nu au nici un simtom, nu-i stie nimeni, asa ca nu vad de unde povestile astea ca ar fi aia discriminati bla bla vraja marii.

Normal ca nu se transmit boli, nu au cum, cu tratament sau fara, o boala nu se transmite, boala este o defectiune a unui organ, a unor sisteme din organism, nu au cum se transmite.

de transmis se transmit doar bacterii, ciuperci, deci agenti patogeni externi, daca sor transmite si aia, odata ce intra in organism nu vad cum ar mai iesi de acolo si agentii aia sa se duca la alt organism.

Nu inteleg cei care au comentat, au facut-o cu o rautate ce arata de fapt prostia omeneasca laughing a comentat Ray care se da mare german, vorbeste numa de rau RO desi el aici s-a nascut, ca sa vezi cit de ingramadit poti sa fii.

Pe baza a unor vorbe aruncate de tine, deja oamenii injura si jignesc ce le vine la gura, sau in mintea aia a lor slaba de 2 lei laughing

Este cineva de vina ca Ray atit poate, banui ca el crede in mintea lui de neapt tanatalu, ca german fiind, aici in RO ar fi trebuie sa fie imprat laughing
Cum am spus atit il duce capu, atit spune.Nu stiu ce mai sta in RO, de ce nu emigreaza in Germania laughing sa stai in RO sa spui rahaturile astea, si sa continui sa ramai acolo, arata ca de fapt esti praf laughing

Acum sa te iau pe tine.Arunci asa vorbe fara sa si arati ceva clar.Asa ca vina si arata ceva clar, arata ca toti bolnavii de SIDA is cum spui tu, adu exemple, nu doar datu din gura.
Ori daca ai auzit tu la radio sant, aia nu se pune, sau daca ai vazut tu un caz, la fel, daca ai vazut un caz numa, aia nu arata ca asa se intampla peste tot, ori cu toti.

| Corina3434 a răspuns:

Cunosti pers infectate cu hiv/sida? Nu au cum sa fie discriminati deoarece sunt pensionati pe caz de boala.

| suntserios a răspuns (pentru Corina3434):

De unde știi tu? Persoanele cu HIV sunt apte de munca

| Corina3434 a răspuns (pentru suntserios):

Sa o crezi tu. Daca merg la doctor si apar in fata comisiei medicale sunt pensionati.

| 1234568807 explică (pentru Corina3434):

Am citit si eu ceva, dar din ce am vazut pensia lunara e 400 de ron, asta sunt bani cu care sa traiesti cate o luna de zile? bataie de joc mai mare ca in Romania nu cred ca exista

| Corina3434 a răspuns (pentru 1234568807):

Ajunge si la 3-4 mii lei/luna. Cunosc pers cu 2 copii minori care are 6000 lei/luna.

| Mosotti a răspuns (pentru 1234568807):

Handicapu e 450 lei, suplimentu inca 250. Pensia e 1125 lei, deci iei cam 1800.
Si daca mai ia si ajutoru de caldura si energie, mai ia ceva.

Dar sa mai ai un venit pe langa si merge, de ex o chirie de la un ap inchiriat sa mai iei si de acolo un 1600-1700 lei.

| Tekken33 a răspuns:

Asta e o ghena nu o societate.