| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce părere aveți de noua lege data de guvern, care obliga persoane apte de munca sau rezerviști sa ajute autoritățile în cazuri de urgența sau în situații de asediu (război)? Personal nu mi se pare corect sa fiu obligat sa ajut un stat care nu e capabil sa gestioneze situații de urgența sau și mai grave de asediu dar care știe sa exploateze populația civila.

https://www.capital.ro/......uitor.html

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce, pana acum de ce se facea recrutare la armata chiar daca nu e obligatorie? Ca in caz de asediu asupra tarii sa stie pe cine cheama la lupta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ți se pare corect să ajuți statul.
Când ajuți statul tu ajuți pe alții, de care îți pasă, nu-i așa? Tot ceea ce face statul pentru tine, nu ai habar că nu ți-a spus nimeni, și nu ai fost educat că ai o relație cu statul atunci când ești cetățean. Așa ar fi corect, să înțelegi asta, înainte să ți se pară ție ce e corect să facă statul și ce nu.

| danbnz a răspuns:

Sincer sa fiu nu cred ca trebuia data o lege in sensul asta.
Daca esti un cetatean responsabil si iti iubesti tara si semenii te duci de bunavoie, nu trebuie sa vina nimeni sa te ia cu arcanul...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu esti genul ala de imbecil care arunca gunoaie din masina ca string altii, nu? Jeg de-ala uman care nu iese sa dea zapada ca doar sa vina primaria sa faca. Inapt de ala care nu ar intinde o mina cuiva care are nevoie de ajutor. Si nici macar nu ai habar sa scrii, in puii mei!
P.S. Ba baetz, lasati prostiile si cititi cu atentie. Aici nu discutam despre front-line duty, ci de treburi logistice mai din spatele frontului. In caz de asediu nu o sa imi puna nimeni o arma in mina, fiindca oricum as crapa in cateva ore maxim sau m-as baga dupa vreun bolovan si as fi complet inutil. Pe de alta parte, pot ajuta cu organizarea din spatele frontului, gen asezat saci de nisip pe ici-colea, carat alte chestii, etc. La calamitati, la fel. Astia ca bogdan (nu merita initiala majuscula) daca scapa o sa se apuce sa prade cadavrele, eventual sa se plinga ca nu vine statul sa le aduca un meniu cald de la Mec, in loc sa ajute cum pot mai bine eforturile de salvare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu exista nici o lege, de altfel Guvernul nu da legi.
Legea respectiva nu este in vigoare, a fost aprobata doar de Parlament, pentru a intra in vigoare mai trebuie sa fie promulgata de Presedinte.
De altfel si pana acum au existat asemenea prevederi legale, de ex. privind rechizitiile si n-a fost nici o problema. Nu vad de ce ar fi o problema nici respectiva lege, daca o sa intre in vigoare.

| BogdanM275 explică (pentru GabiDumitrescu):

Matale ești genul care judeca totul din scurt,fără sa i-a la socoteala nimic dar care sare orbește în ajutorul tuturor nu? țara asta se duce de râpa fix din vina oamenilor ca tine, aceasta lege e făcuta sa ascundă problemele acute de personal în rândul pompierilor și tot o data a poliției, dacă în oraș meu de ex e un cutremur și se dărâma câteva blocuri de ce sa fiu eu obligat sa ajut pompieri și poliția? dacă statul e „capabil și competent" și se poate asigura ca situația e sub control, eu ca simplu cetățean nu trebuie sa am nici o obligație sa ajut un stat corupt, mârșav și incompetent în situați de urgența sau de război.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru BogdanM275):

Hai ma, cum spanac sa afirmi caca uri din astea?
daca e un cutremur mare, se darama 20 blocuri pe strada ta si tu si familia ta sunteti in siguranta ce faci? Stai cu mainile in san si te uiti la pompieri cum sapa sau pui mana?

Tu cred ca esti din ala care la accidente rutiere sta si filmeaza pe aia cum mor acolo in loc sa dea minimul de ajutor nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

Da breh, sunt probleme de personal si de dotari. Legea asta nu ascunde nimic, insa in momentul in care TU vei iesi sa ii ajuti pe aia de linga tine si vei face mai multe decat pompierii si restul, vei da o palma statului asta de care te plingi ca o fata mare. Tu ca simplu cetatean - si OM, dar se pare ca tu nu te califici - ajuti pe cei din jurul tau. Sau nah, mi se pare normal daca unul crapa linga tine cu o hemoragie sa suni la 112 si sa stai chill in loc sa te murdaresti de sange si sa ii legi un garou, mai ales ca s-ar putea sa trebuiasca sa iti rupi tricoul ala de firma de pe tine sau sa folosesti cureaua aia buna de piele de crocodil pentru asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu vezi ce analfabet e asta? Nici sa scrie nu stie, dar are el pareri apropos de statul asta de ****. Da, statul e de ****, si e un motiv in plus sa fac cit pot de mult pentru a ii ajuta pe cei din jurul meu, nu invers. Probabil o fi de-ala pentru care cel mai valoros metal din patru litere e "haur" si din trei, fer.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Lucian Mandruta avea niste campanii de curatenie pe unde se dadea el cu bicicleta. Povestea intr-un sat cum a stans niste voluntari si facea curatenie prin ceva sate. Si povestea cum localnicii stateau la poarta pe bancuta si ii chema sa le faca si lor curat daca tot sunt acolo. Asa e si papanasul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Mdah, cam asa ceva. Si cand te cheama sa le faci curat iti mai si arunca niste hirtii sub nas...

| BogdanM275 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru complimentele legate de ortografie,consider ca orice persoana are dreptul sa își dea cu părerea,despre statul roman simplul cetățean nu are absolut nici o obligație de a interveni în situați de urgența sau care îi pot pune viața și integritatea corporala în pericol,pentru asta exista personal profesionist calificat pompieri, poliție, etc.

Acea „palma" data statului, despre care spui tu e inutila cu o floare nu faci primăvara, în astfel de situați cea mai buna soluție e sa suni la 112 nu sa încerci sa ajuți persoana, mai ales în cazul unei hemoragii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanM275):

Tu chiar insisti sa spulberi orice dubiu cum ca ai putea fi un ignorant prost ca noaptea? Incearca sa nu mai raspunzi, lasa totusi o mica sansa ca poate-poate e ceva in capul ala al tau...