| Dragotta a întrebat:

Care cult religios recunoscut de stat previne inrolarea in armata in caz de razboi sau asediu? Cum te poti alatura acelui cult intr-un mod recunoscut de stat?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Martorii lui Iehova. Te duci la scoala de botez, zici ca ei, te botezi, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un cult religios din lume nu previne racolarea in ramata!
Aia este o actiune civila si obligatorie in caz de nevoie, fara nici o legatura cu religia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici unul nu te scutește. Aderarea la un cult nu îți dă o identitate specială. Nu ai nici o dovadă, nu ai nici o adeverință în plus.

| J0B0MAT a răspuns:

Războiului nu îi pasă de religii.

| oglindasultanului a răspuns:

Cred ca baha'i dar nu e in Romania.

| fllu07 a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt necunoscuți ca fiind persoane neutre dpdv politic. Dar asta nu înseamnă că te scutește de război. Ci pur și simplu oamenii aceia au inteles ca adevărații creștini nu au ce cauta in politică și conflicte militare si naționaliste, din motive biblice ca acela de a-și iubi semenii, si de a susține Regatul sau Împărăția lui Iehova Dumnezeu. Dar fiind Martor s-ar putea sa o încerci mai rău în caz de război, deoarece este cunoscut ca Martorii lui Iehova preferă persecuția cruntă, privațiuni, si închisoare decât să-și încalce principiile. Esti pregătit să suporți astea?

| Allemando a răspuns:

Salve!
Călugării sunt scutiți de armată, și nu pentru că sunt o categorie specială de oameni recunoscuți de stat, ci pentru că ei refuză să tragă în oameni și să ucidă, și, de aceea, sunt mai utili ca infirmieri decât dacă și-ar pierde viața în mod inutil pe front, refuzând să ucidă. Astfel, răniții sunt trimiși și la mănăstiri, ca să se ocupe călugării de ei.
Sper că ți-am fost de folos!