| AndreiMM0002 a întrebat:

Salut credeți ca monarhia constituționala sau republica parlamentara ar fi niște forme de guvernare bune pentru Romania, credeți și ca premierul ar trebui sa aibă 90% din putere pentru a putea schimba ceva în Romania.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 2 variante care mi se par bune:
-turul 2 al prezidențialelor și parlamentarele în aceeași zi, mandat prezidențial de 4 ani
-republică parlamentară

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred asta. Cred ca este buna republica semiprezidentiala, dar cu cateva drepturi si atributii in plus pentru presedinte, pentru a limita putin puterile guvernului.