| JoeTPU a întrebat:

Romania este Republica parlamentara sau prezidentiala?

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Semiprezidentiala: prim-ministrul este șeful guvernului, impartind totusi puterea executiva cu președintele statului. Acesta din urmă îndeplinește funcții importante mai ales în domeniul politicii externe și celei de apărare și de securitate. De asemenea, președintele propune parlamentului prim-ministrul spre validare, și poate dispune suspendarea din funcție a unor miniștri dacă aceștia sunt anchetați pentru fapte penale. Miniștrii sunt numiți de președinte, la propunerea primului-Ministru.
În republicile semiprezidențiale, șeful statului este ales direct de către cetațeni, conferindu-i acestuia o credibilitate sporită.

Prezidentiala au americanii -nu există prim-ministru, atât funcția de șef al guvernului cât și cea de șef al statului fiind îndeplinită de președintele statului.

Si parlamentara au nemtii-cu cancelarul lor care este autoritatea executiva in stat.

1 răspuns:
| misu a răspuns:

Nu mai e de mult republica