| SebiE30 a întrebat:

Cu cate luni inainte sa implinesti 18 ani iti poti schimba buletinul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci când expira termenul de valabilitate al actului de identitate, cetatenii se pot prezenta la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau resedinta cu cel mult 180 de zile inainte, dar nu mai putin de 15 zile, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti preschimba CI cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."