| Ucv_Denis_2001 a întrebat:

am auzit recent ca iti poti schimba buletinul inainte cu 6 luni de a face 18 ani, este adevarat? Cu cate luni se poate face inainte de implinirea varstei? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate o poti preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate, conform art.19, alin.3 din OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligaţia sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."