| nonamehaha a întrebat:

Daca eu stau acum cu mama intr-un oras si am pe buletin domiciliul din acel oras pot sa il schimb daca ma mut in alt oras si sa fie domiciliul de acolo pe buletin?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă veți sta cu chirie în noul oraș, vi se va pune doar viză de flotant pe cărțile de identitate.
Dar dacă noua proprietate va fi a voastră, vi se vor putea schimba cărțile de identitate și vi se vor da altele noi cu noua adresă, cu noua locuință.
În ambele cazuri, este obligatoriu să mergeți la sediul poliției/identității populației din noul oraș, în cel mai scurt timp de la intrarea în chirie sau în proprietate (după caz), și să vă anunțați noul domiciliu.

3 răspunsuri:
| girada79 a răspuns:

Da.

| darrio2007 a răspuns:

Da, cu conditia sa ai domiciliul pe numele tau sau pe cineva care sa te ia in spatiu la adresa pe care o vrei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar daca esti proprietar al unei locuinte din orasul unde vrei sa te muti sau esti primit in spatiu de proprietarul unei locuinte din acel oras.