| LupuDeu a întrebat:

Cine stie sa imi zica si mie, daca ma mut de la mine din oras si din judet si ma duc in alt judet in alt oras, dar stau in chirie, daca este nevoie sa schimb pe buletin si domiciliul. Precizez ca as sta in chirie cam 3 ani dupa care m-as muta in propriul apartament.
de exemplu: eu sunt din MH si ma mult in TM cu facultatea in chirie 3 ani, dupa care tot in TM raman dar in propria locuinta.
Cum se procedeaza?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se schimba domiciliul in C.I. cazul prezentat de tine deoarece mutarea ta in noua resedinta este considerata ca fiind temporara. DOMICILIUL este considerat ca fiind acel loc care este proprietatea proprie si in care locuieste cineva in mod statornic, in permanenta si in mod legal. In noua locatie tu vei fi doar chiriasul temporar al proprietarului de drept al respectivului asezamant. Tu din punct de vedere legal nu ai altceva de facut decat sa-i soliciti proprietarului sa incheiati un contract de inchiriere legal, iar proprietarul sa anunte la ANAF darea in chirie a respectivei locuinte, deoarece doar astfel vei beneficia de toate drepturile chiriasului prevazute in mod legal.

| Oana92 a răspuns:

Teoretic si legal ar trebui sa ai niste documente care sa ateste faptul ca locuiesti in respectivul apartament. Inainte erau vizele de flotant, acum nu stiu daca se mai fac. Si ar trebui ca proprietarul apartamentului sa declare la anaf ca incaseaza chirie de la tine, lucru mai rar pe la noi.

Daca vei avea nevoie de o dovada a faptului ca locuiesti la adresa respectiva, pentru diverse chestii (credite de ex) poti face o declaratie pe proprie raspundere, la notar, cum ca locuiesti acolo.

| LupuDeu explică (pentru Oana92):

Deci daca stau in chirie, si fac contract ca ii platesc omului, nu trebuie sa schimb domiciuliul in buletin. Si apoi pentru a face credit pentru pirma casa mi se pare logic sa modific si buletinul.

| Salontanul a răspuns (pentru LupuDeu):

Nu. Nu trebuie sa-ti schimbi domiciliul. Explicatie din lege:
"-domiciliul persoanei fizice este la adresa la care aceasta declară că are locuinţa principală;
- reşedinţa este adresa la care persoana fizică declară că are locuinţa secundară, alta decât cea de domiciliu."
In concluzie: iti faci o resedinta flotanta (pentru ca poti sa ai o resedinta fixa in a doua casa a ta. De aia se zice flotanta) la noua adresa. Se pune un atocolant pe spatele Cartii de Identitate.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Daca la facultate iti cere, da, desi nu cred. Alternativa este sa iti faci viza de flotant pentru perioada cand stai cu chirie. Pentru asta, iti trebuie contractul de inchiriere, proprietarul apartamentului cu CI, tu cu certificatul de nastere si CI si sa mergeti impreuna la politia de care apartine adresa locatiei unde stai.