| 1Q a întrebat:

Daca vreau sa imi fac buletin de Bucuresti eu fiind din alt oras si imi inchiriez o garsoniera sau un apartament teoretic propietarul de la care am inchiriat m-a luat la el in spatiu si daca declara acest lucru eu teoretic am domiciliul in București si pot sa imi schimb buletinul, asa este?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este asa, contractul de inchiriere nu este echivalent cu declaratia de luare in spatiu.
In baza contractului de inchiriere iti stabilesti resedinta (flotant) in Bucuresti. Pentru inscrierea domiciliului in Bucuresti trebuie ca proprietarul sa dea o declaratie de luare in spatiu si la preschimbarea CI sas prezinti o copie a titlului de proprietate asupra locuintei, care sa fie pe numele proprietarului (contract de vanzare-cumparare, certificat de mostenitor, etc).

| 1Q explică (pentru Ioandelasal):

Si daca sa zicem inchireaza maicamea un apartament poate sa faca declaratia de luare in spatiu? sau cum sa f

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1Q):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul.
Doar proprietarul apartamentului, nu si chiriasul, are dreptul sa dea declaratia de luare in spatiu si doar declaratia data de proprietar este valabila pentru stabilirea domiciliului acolo.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu un contract de inchiriere iti poti face viza de flotant, cu declaratie de luare in spatiu iti poti schimba buletinul

| Eastwood a răspuns:

Trebuie doar viza de flotant!

| 1Q explică (pentru Eastwood):

Cu viza de flotant pot sa imi schimb buletinul pe Bucuresti?

| suntserios a răspuns (pentru 1Q):

Cu viza nu schimbi buletinul, doar daca esti luat in spatiu. Luare in spatiu poate fi facuta de orice proprietar (nu de chirias)

| Laurentiu_Marian_Dobre_1992 a răspuns:

Nu, insa iti poti face viza de flotant. A-ti face buletin de Bucuresti inseamna sa ai domiciliul acolo si sa platesti unele impozite, ca orice alt rezident al orasului.