| andreiboss25 a întrebat:

Salut,

Deci prietena mea ar vrea sa-si faca o afacere pe litoral in timpul sezonului cu tatuaje temporare Henna. Presupun ca ar fi intre 1 iunie si 15 septembrie si s-ar rezuma la o masa, 2 scaune,o umbrela,cataloage si ce mai trebuie pe partea cu tatuajele. Ca multe afaceri de genul din zona, amplasarea o sa fie pe o faleza sau o strada populata in statiuni, noi stam chiar in apropiere deci pe partea cu transportul nu ar fi o problema. Aveti idee cum functioneaza pe partea biocratica? Parca stiam ca trebuie deschis un S.R.L. sau ceva de genu,plata unei taxe pentru ocuparea spatiului public, casa de marcat si o autorizatie. Nu stiu exact cum se procedeaza si as vrea sa o ajut, pe internet nici nu am gasit multe informatii folositoare pana acum.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca puteti obtine aprobare de la Sanepid, apa si canal sa faceti tatuaje pe strada, fiindca se lucreaza cu sange si atunci masurile de igiena si cerintele sunt stricte.
Interesati-va ce trebuie sa aveti ca sa inchiriati spatiu intr-o cladire, ca altfel nu se poate. Iar daca nu si-a facut SRL sa mearga la camera de comert si sa ceara lista cu ce autorizari, certificari si aprobari are nevoei, pentru a functiona.
Nu cauta pe internet, ca cei de la Registrul Comertului/ camaera de Comert locala, nu posteaza nimic de acest gen, dar trebuie sa mergi direct la sediul lor si sa discutati acolo.
Succes cu afacerea!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tatuaj pe stradă, nici o șansă de aprobare. Poate în Brazilia în junglă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

PFA trebuie sa i si faca dar nu cred ca va merge afacerea asa de bine încît sa aiba nevoie de firmă, deoarece avînd PF A persoana fizică autorizata plateste taxe la stat din banii care i ia pe tatuaje si mai mult dă statului decît sa faca ea profit, ca in general lumea cand merge la mare merge sa faca baie sa bea si sa manince, plus sa stea la plaja, nu toti i si fac tatuaje, acum ea sa calculeze bine avantajele si dezavantajele ca planul de acasa nu se potriveste cu cel din tîrg.

| Nouvel a răspuns:

O masa si doua scaune? Asa crezi? Gresit!
Igiena cui o lasati? Nu primesti autorizatie cu aceste conditii.

| MustarIute a răspuns:

Da bafta la ce mafie e acolo rolling on the floor e prea multă bătaie de cap pentru ce vrea ea să facă și ce profit o să aibă