| SergiuBFF a întrebat:

Salut, este legal să aduci la școală scutiri medicale completate de tine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, actul de motivare a absentelor trebuie completat de cel care il elibereaza, respectiv medic, parinte, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ecva nu este nici legal si nici permis.

| Mosotti a răspuns:

Asa pe bune nu e legal. Trebuie scrisa, semnata si parafata de medic.
Deci mai bine du-te la medic sa-ti dea el, dar eu stiu ce vrei, tu vrei sa mai chiulesti si sa fi acoperit, nu e bine sa chiulesti ca trebuie sa inveti ca sa ajungi ceva in viata.

Daca reusesti sa faci tu scutiri bine si profi sa nu se vada ca esti tu ala de a scris, e okey.
Cati n-au facut asa! luau stampila medicului in photoshop, aveau formular din ala de scutire adica foaie (de unde, nu stiu), punea pe cineva sa le scrie, punea stampila acolo, dadea o semnatura la misto ca si asa nu se intelege semnatura aia mai niciodata, si gata treaba.

Nu e bine sa scrii tu, ca te prinde, ca poate compara scrisul tau ca doar ai caiete si altele cu care vi la profesori, cu ala de pe scutire la o adica.
Deci mai bine nu faci asta, ca iese rau daca te prinde.

Cel mai bine o duceau aia care cunoastea pe doctor, ca acolo era misto treaba.
Erau unii care invatau f bine la unele materii si chiuleau in zilele cand erau materii inutile, si era bine.