| Alexdan97 a întrebat:

Salut! In ce baza legală au voie cei de la casele de pariuri sa iti ceară buletinul ca să vadă dacă ești major?
Am 24 dar multi nu imi dau 18 si ma lovesc de această problemă cand vreau sa bag un bilet la pariuri si angajatii imi solicită actul de identitate.
Stiu ca rezolvarea cea mai simpla e sa am actul de identitate la mine.

Răspuns Câştigător
| andreidmbm a răspuns:

Salut. Este vorba despre Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 77/2009 (…): Organizatorii sunt obligați să interzică accesul minorilor în locațiile specializate pentru desfășurarea de jocuri de noroc, la mijloacele de joc ori la sistemele informatice care permit participarea la jocul de noroc. În scopul stabilirii dreptului de participare la jocul de noroc, organizatorii pot solicita participanților prezentarea unui act de identitate.

Sper ca te-am lămurit, o zi bună și spor la pariuri.