| Spike7262 a întrebat:

Salut. Mi-am rezervat un pasaport simplu temporar online, platind inainte sa-l retrag. In ziua in care trebuie sa merg la centrul de pasapoarte, o sa mi-l dea pe loc sau ar mai fi un proces pana o sa pot?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "Mi-am rezervat un pasaport...", deoarece nu exista rezervare de pasaport, indiferent de care.
Probabil te-ai programat la Serviciul pasapoarte si vei merge la data programarii sa depui actele pentru pasaport. Nu stiu daca il vei obtine in acea zi, termenul maxim de eliberare este de 3 zile, conform Normelor metodologice de aplicare a L.248/2005, citez:
"ART. 13
  (1) Paşapoartele se eliberează de către autorităţile competente în termene care curg de la data depunerii cererilor şi care nu pot depăşi:
  a) 3 zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple temporare;"