| plutonierulcapsuna a întrebat:

Salut, am primit recent o invitatie la Londra cu tot cu bilete de avion pentru sfarsitul lunii. Problema este ca eu nu posed decat un pasaport simplu temporar emis pentru o alta calatorie, acum cateva luni si nu as mai avea practic timp sa aplic pentru alt fel de pasaport. Intrebarea mea este: se poate intra in Anglia cu un pasaport simplu temporar? Nu gasesc niciunde pe internet informatia asta, iar la oficiul pentru pasapoarte au ridicat din umeri cand am intrebat unii spun ca da, altii ca nu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti intra, daca este in termen de valabilitate.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6.(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
  a) paşaport diplomatic;
  b) paşaport de serviciu;
  c) paşaport diplomatic electronic;
  d) paşaport de serviciu electronic;
  e) paşaport simplu;
  f) paşaport simplu electronic;
  g) paşaport simplu temporar;
  h) titlu de călătorie.
ART. 6^1.(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa ai la tine atat pasaportul temporar, cat si cartea de identitate.