| SebiRebe a întrebat:

Salut, pentru arma Airsoft ce iți trebuie ceva acte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Replicile de arme tip airsoft sunt cuprinse in Categoria E - Alte categorii de arme şi dispozitive neletale din Anexa la l.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, astfel ca nu este nevoie de nici un act, singura conditie prevazuta de lege este varsta minima de 18 ani.

1 răspuns:
| MarianGH01 a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani si ca proiectilul (obligatoriu de plastic) sa nu prinda o viteza mai mare de 200m/s. Deci pentru airsoft nu ai nevoie de o licenta/acte.