| Cipri777 a întrebat:

Salut, poate să-ți facă polițistul ceva dacă te-a prins doar stând la volanul mașinii fără a circula, fără permis? Motorul mașini nu era pornit

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are ce sa-ti faca, fapta ta nu este infractiune sau contraventie la circulatia pe drumurile publice, cu exceptia cazului ca ai spart masina.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat masina era parcata regulamentar pe sosea sau in parcarea amenajata, nu are ce sa-ti faca, mai ales daca dovedesti ca este masina ta si nu esti in masina altuia, ca sa o furis sau sa furi ceva din ea.

| mi25 a răspuns:

Da, are: sa te legitimeze, sa-ti ceara actele masinii.