| andrei28743 a întrebat:

Salut, primarul poate atribui un contract direct (gen eu am firma de materiale de constructii, primarul poate sa imi dea un contract direct fara licitatie)? Sau sunt obligati sa faca licitatie pentru fiecare contract, prin intermediul SEAP? Daca aveti informatii referitor la contractele atribuite direct de catre primarii la firme, va rog lasati-mi in mesaj.Va multumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Primarul nu are voie sa semneze contract direct cu tine, are angajati care vor organiza o licitatie si aia decid pe cine accepta, in functie de oferta fiecarei firme.

| StrongHeart a răspuns:

Uite ce fac primarii noștri
https://www.youtube.com/watch?v=PXOf_mJRFSg&t=2s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca o sa iti dea nici un contract, mai ales cand scrii "poate atribuii" cu 2 de i.
In plus, are el companiile lui, pe numele lu bunica nu stiu care, verisori etc, din care castiga bani.Ca mai toti primarii.
Functioneaza asa. Tu ai niste cosuri de gunoi. Cosurile alea valoreaza 70ron. Tre sa ai mai multe firme. Vinzi de exemplu cosurile alea de gunoi la suprapret, de la 70 ron la 1000 ron la cealalta companie tot a ta. Apoi le vinzi la primarie cu 1500 ron bucata. Diferenta se imparte, intre primar si tine. Am pus sume fictive aici, dar cam asa merge. Lucru care este ilegal, dar cam asa fura jegosii astia. Asta e principiu