| NoName75 a întrebat:

Salut.
S-a votat până la urmă legea aia ca daca n-ai 10 clase nu poti face permisul?

29 răspunsuri:
| Robert03122002 a răspuns:

Nu o sa se întâmple așa ceva niciodată

| Simpatic a răspuns:

Eu stiu ca da.
Dar nu ca sa poti face permis ci ca sa dai de permis.

| Eduard00zz a răspuns:

Nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Catrice a răspuns:

Nu că si eu o vreau.

| NoName75 explică (pentru Catrice):

De ce?
N-are rost, e o prosteala
Dacă un om nu invata sa scrie și sa citească până în clasa 8 a atunci nu o sa învețe nici până în clasa 11 a
Ar trebui să fie înainte de examen un simplu test de citire și scriere
Dacă știe să scrie și să citească poate să dea de permis

| NoName75 explică (pentru Simpatic):

Dalaughing
Atunci sa dai de permis
Cine vrea înțelege ce am vrut să intreblaughing

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Stii gresit

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a votat nici o asemenea lege, de altfel nici macar n-a fost o propunere de lege cu asemenea prevedere in Parlament.
Sunt niste discutii aiurea de cativa ani pe internet, tot felul de idioti lanseaza asemenea stiri, nu fac altceva decat sa-si etaleze prostia sau reaua-credinta.

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Ok

| DarthNiger a răspuns:

Nu, doar zvonuri, au mai fost zvonuri similare cum ca daca nu ai terminat liceul nu poti da de permis sau daca nu ai BAC-ul, asa cum am zis, doar zvonuri si atat.

| NoName75 explică (pentru Ioandelasal):

Https://www-capital-ro.cdn.ampproject.org/......r.html/amp
Astea-as fake-uri atunci?
Am început să le cred:))

| NoName75 explică (pentru DarthNiger):

Ii plin netul de articole de genu: https://www-capital-ro.cdn.ampproject.org/......r.html/amp
Credeam ca e pe bune

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru NoName75):

Da, este o stire falsa, nu exista o asemenea prevedere in legislatia rutiera si nici nu cred ca va exista in viitorul apropiat.

| T0T a răspuns:

Păi nici nu cred că ai cum să nu faci școală de 10 clase când acele 10 clase sunt obligatorii, fără să încalci legea. Sau învățământul nu mai e obligatoriu?

| NoName75 explică (pentru T0T):

Învățământul nu mai exista de cand a aparut covid 19

| T0T a răspuns (pentru NoName75):

Cum adică nu mai există? Că eu văd că se face școala online. Nu doar că văd, sunt direct implicat.

| NoName75 explică (pentru T0T):

Școala onlinelaughing
Buna gluma
Scoala online este o mare magarie
Tu iti dai seama ca 65K de elevi raman cu mediile neincheiate pe primul semestru?
De ce?
Ori n-au internet deloc
Ori n-au internet suficient de puternic sa poate participa la scoala online
Asa ca eu zic ca generația asta este o generație de sacrificiu mai ales romanii
În toamna în aproape toată EU școala era deschisă doar la noi și la încă 2-3 țări nu

| T0T a răspuns (pentru NoName75):

„De ce?
Ori n-au internet deloc
Ori n-au internet suficient de puternic sa poate participa la scoala online"

Nu este adevărat. Toate cazurile pe care le știu eu sunt că nu au intrat de putori. Tu știi că au primit tablete gratuite de la guvern de acum ceva timp, cu cartelă, funcționale și mulți care au primit tot au refuzat să intre? Nu vorbesc de sate izolate. Majoritari nu-s ăia. Se mai întâmplă și cum am văzut eu pe TPU de punea una o întrebare: Că ce se întâmplă dacă nu i se încheie media la muzică? Că avea note bune și deh...Decât să riște o notă proastă, mai bine nu intră. Copii nesupravegheați de părinți nepăsători. Or fi ei pramatii, dar sunt și victime. Însă nu din cauza fapturilor expuse de tine sunt atâtea medii neîncheiate. Îți garantez ca om „din interior". Școlile nu știu cum să mai facă să îi determine pe copii să intre la ore (deja se trimit scrisori, se anunță autoritățile). E vorba de copii care au posibilități, repet.
Eu pot fi de acord că școala online le dă posibilitatea elevilor să chiulească mai ușor, să facă alte lucruri în timpul orelor, dar asta e strict vina lor și mai ales a părinților.
Ca să îți mai zic eu una, trebuiau să fie mult mai multe medii neîncheiate, însă sunt școli care ca să nu se complice nu pun absențe și pun note „din burtă" și nu sunt puține.

| NoName75 explică (pentru T0T):

Ce mentalitate ai...laughing
Omule, multi nu intra ca totusi nu vor sa steie 6 ore cu ochii în ecran
Decat sa aiba probleme cu ochii în viitor nu intra
Si ba, exista cazuri unde internetul este atât se slab încât nu poate participa
Da tu esti atotștiutor din cate vad
Ce bine le stii pe toate

| NoName75 explică (pentru T0T):

Si vezi ca tabletele alea nu sunt nicăieri
Dacă tu il crezi pe Orbanică asta e treaba ta laughing

| T0T a răspuns (pentru NoName75):

Acum o dai pe ochi... Scuze de... elev descris de mine. Nu am zis un moment că unii nu au netul slab, însă sunt cazuri minoritare. Asta cu ochii nu se mai aplică atât de mult la monitoarele moderne, fie ele de telefon sau de pc. Există aplicații care îți pot diminua lumina albastră și pot diminua de asemenea luminozitatea. Eu stau ore întregi la calculator de ani de zile și am vedere de șoim.
Și da, mai bine ignorant și prost decât chior. Deși nu este cazul în această situație.
Dar să îmi spui ce e cu mentalitatea mea. Eu îți vorbesc ca un om care se intersectează zilnic cu chestiuni din acestea. Tu ca ce? Spune-mi în ce domeniu lucrezi sau dacă ești elev. Cred că răspunsul va clarifica totul.

| T0T a răspuns (pentru NoName75):

Eu însumi am distribuit și testat, înregistrat tablete. Clar vorbești fără să știi... Aberezi.

| NoName75 explică (pentru T0T):

Da,sunt monitoare din alea se care zici tu dar nu toti au bani de asa monitoare
Si tu ai spus ca guvernul a dat cartela încărcat cu net plus tabletă
Dar intr-un sat nu este semnal mai deloc
Nu te gandit tu ca ai 4G plus la țară
Un H+ mai intra dar mai mult nu
Cu H+ nu poti face nimic, absolut nimic

| NoName75 explică (pentru T0T):

La voi în sat poate au ajuns dar eu nu am auzit la mine in sat ca au dat tablete copiilor fara posibilități

| T0T a răspuns (pentru NoName75):

Din câte știu populația urbană e majoritară. De asemenea, cunosc destule sate (mai multe decât cazurile descrise de tine) care au semnal relativ bun. Eu stau la oraș, dar culmea că satele de prin jur au prezență mai mare la ore. Încă o dată, nu spun că nu există și sate izolate fără semnal (am și specificat că există). Însă tind să cred că nu ăsta e motivul principal al absentării. Deoarece un procent extrem de mare se întâmplă la oraș, iar la sat se tinde să se fenteze legile și regulile impuse în învățământ. Cum am spus, sunt mult mai mulți elevi într-o situație deplorabilă decât ce număr ai dat tu cu situațiile neîncheiate. La oraș controalele sunt forte aspre de la inspectorat, iar acolo sunt foarte multe probleme cu absentarea. Iar la oraș nu prea poți vorbi de probleme cu semnalul.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Cât despre monitoare, alea care chiar îți afectau vederea au ajuns piese de muzeu. Am un monitor de vreo 12-13 ani la care se aplică ce am spus eu înainte.

| NoName75 explică (pentru T0T):

Vad ca esti expert în astea cu internet (nu din răutate spun)
Poti sa imi zici si mie de cate mbps ai nevoie ca sa poti intra la ore?

| T0T a răspuns (pentru NoName75):

Vreo 7, aș zice 10 pentru siguranță. Poate și mai puțin. Nu e cum ai avea nevoie să urmărești în HD. Vorbesc de o clasă de vreo 25 de copii. La sate clasele sunt mult mai mici, de obicei.
Expert nu-s.