| Andrei873624 a întrebat:

Scuzati-mi eventualele greseli, am o stare foarte foarte foarte proasta, pe care putini ar putea sa o inteleaga, am decis sa pun o intrebare aici cu ideea ca cineva poate, ma va ajuta cu un sfat.
Am nevoie de sfatul unui cunoscator, daca exista cineva care ma poate ajuta, va rog spuneti-mi cea mai utila varianta.
In urma dificultatilor financiare, tata a decis sa plece in strainatate la munca in domeniul constructiilor, dupa 2 saptamani de cautari, am reusit sa gasim un anunt corespunzator domeniului de lucru si care parea foarte real.
"Angajam in domeniul constructiilor, in Doha - Qatar, 1000 $ pe lna, cazare si masa asigurata".
Un anunt credibil, zis si facut am sunat, s-a dus la a dat proba de lucru in Bucuresti, a fost acceptat...si a plecat, biletul de avion a fost asigurat de firma, toate bune si frumoase.
A ajuns in Qatar, a inceput munca, cum ne aflam intr-o situatie financiara proasta, tata si-a putut lua decat 100 de $ la el.
Trece luna, salariu ba`, "inginerul" cel care este cu angajatii tot timpul si ii coordoneaza, le spune ca si el este angajat la randul lui si nici el nu a primit banii inca, dar trebuie sa ii primeasca de la "sef", in curand, drept urmare angajatii isi vad de lucru, cu speranta ca vor primii banii, trece 1 luna si jumatate si nimic, unii au plecat acasa, care au avut bani si-au cumparat bilet de avion si au plecat, altii impinsi de imprejurimi au ramas acolo, cu speranta, printre care si tatal meu.
Au trecut 2 luni, ei nu si-au primit banii, probabil nici nu o sa-i primeasca vreodata, nu mai este asta o problema, doar ca biletuld e avion costa pana in Romania-Bucuresti, 400 Euro, o suma foarte mare pentru bugetul familiei mele, 800 de lei.
Este o situatie foarte dificila, nu stiu ce sa fac sad cum sa pot ajuta cumva, este tatal meu, doar cine a trecut prin asta isi poate imagina sentimentul pe care-l am acum, am 21 de ani, nu am gasit inca un loc de munca sa-i pot trimite banii de bilet inapoi in tara.
Daca exista vreo solutie, sa pot suna undeva, sa se intervina intr-un fel asupra firmei si locului unde angajatii isi desfasoara activitatea, sa se ia cumva o masura.
Vorbesc cu tata destul de rar, trebuie sa incarc pentru a-l suna...si este destul de costisitor.
Astept o parere de la cine este in masura si dobandeste cunostintele necesare, va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti suna la Inspectoratul Teritorial de Munca din judetul in care este sediul firmei si tatal poate lua legatura cu Ambasada Romaniei din Qatar.

1 răspuns:
| Sandu_Nicolae_1989 a răspuns:

Salut, cel mai bine ar fi sa ia legatura cu ambasada romaniei pentru a gasi o solutie