| Florean17 a întrebat:

Salut, știți cumva daca pierd viza de flotant dacă proprietarul unde stau in chirie vrea sa anuleze contractul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Viza de resedinta (flotant} este valabila pana la rezilierea contractului de inchiriere, conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 31.(1) Menţiunea privind stabilirea reşedinţei se înscrie la cererea persoanei fizice care locuieşte mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinţa secundară.
(2) Menţiunea privind stabilirea reşedinţei se acordă pentru perioada solicitată, care nu poate fi mai mare de un an, şi are valabilitate pe timpul cât persoana locuieşte în mod efectiv la adresa declarată ca reşedinţă. La expirarea acestui termen, persoana poate solicita înscrierea unei noi menţiuni privind stabilirea reşedinţei."