| ASDFDASF a întrebat:

Am voie sa conduc de la 13 ani un scuter cu motor de 50cc daca am casca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie. Acesta se poate conduce doar de la 16 ani si cu permis de conducere de categoria AM. Pentru a obtine permisul trebuie sa faci scoala de conducere (o poti incepe la 15 ani si 9 luni) si sa reusesti la testele teoretic (20 de intrebari din care sa raspunzi corect la cel putin 17) si practic (traseu in poligon).

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Copile, am permis de 6 ani B, de vinerea asta voi avea si A, stiu toate ordonantele prin care a trecut statul asta cu privire la circulatia rutiera din 2003 incoace si tu imi zici mie 15 ani? varsta minima pentru permis categoriile B1, A1 si AM este de 16 ani, chiar daca poti incepe scoala pentru pregatirea examenului cu 3 luni inainte de varsta asta, examenul si permisul le iei DUPA implinirea a 16 ani. si copil, si prost, si tare in gura. esti un specimen nou. daca nu stii macar cauta decat sa faci pe desteptul fara suport teoretic

| djdani2010 a răspuns:

Nu. doar la 16.