| PiatrăAscuțită a întrebat:

Salut,TPU! As dori sa-mi fac o arbaleta,dar nu prea stiu cum se face.thinking Si inca ceva,este arma letala, adica te iti poate face dosar penal politia pentru ca o deti fara permis de port arma? FUNDA big grin

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Pai avand in vedere ca foloseste sageti care sunt "aruncate" cu o putere destul de mare si pot ucide pe cineva este o arma letala.
Cum o faci? Pai uitate putin la una.Este un arc pus pe un ceva pe care mana mai comod.Arcul ala are...chestia aia elastica(am uitat cum ii zice) pe care o intinzi si prinzi de ceva.Pui sageata pe o "sina"(un santulet in care se pune sageata si prin care poate patrunde acea chestie elastica de la arc) si cand apesi pe tragaci un mecanism trebuie sa elibereze acel ceva care tine chestia aia elastica care, datorita vitezei cu care se duce in fata o sa "arunce" sageata.Nu am explicat prea bine, stiu.Te poti uita la o poza cu o arbaleta sau cauti pe you tube ceva de genul "cum functioneaza o arbaleta"(daca vrei sa scrii in engleza si nu sti cum se spune la arbaleta: crossbow.
Oricum, marea ta problema o sa fie de unde iei materialele necesare, ca nu poti sa folosesti orice daca vrei o arbaleta care sa nu fie mai mult o jucarie.Ca "suport" pentru arcul ala se poate folosi si o parte dintr-o pusca.Ai putea chiar sa iei una de metal de la airsoft si sa iei partea care iti trebuie.Dar oricum, cred ca costa destul de mult sa faci o arbaleta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.295/2004 arbaleta este considerata arma neletala, nu trebuie permis dar detinerea ei trebuie notificata la politie inainte de procurare si trebuie obtinut certificat de detinator, pentru care trebuie sa ai varsta de cel putin 18 ani. Incalcarea acestei prevederi constituie contraventie care se sanctioneaza cu amenda de la 501 lei la 1.000 lei.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să faci tu?
Citește Legea numărul 295/2004 privind regimul armelor și munițiilor.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este considerata arma neletala.
Dar arma aia e facuta sa ucida si strapungea si cele mai tari armuri.
Sincer acum daca nu te lauzi ca vai mi-am facut o arma la toti prin sat nu o sa ai nici un fel de problema.

| Codinz a răspuns:

Este arma letala, dar nu ii va pasa nimanui atata timp cat nu iesi cu ea in public gen in parc, pe strada etc.

| DurexForKids a răspuns:

La prima intrebare nu iti pot raspunde fiindca nici eu nu stiu dar sigur gasesti pe un site daca cauti atent/a happy Insa la a 2-a daca folosesti sageti sau ce vrei sa folosesti si nu tintesti asupra oamenilor sigur ca nu se va intampla nimic. Fa-ti in curte sau pe un pom o foaie sau un tintar si incearca sa nimeresti acolo happy Noroc