| EuuDragos a întrebat:

Ce ar putea sa faca fiecare cetatean pentru consolidarea democratiei liberale in Romania?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Să voteze, doar prin vot. Dar dacă democraţia se bazează pe separaţia puterilor în stat să caşte bine ochii ( cea ce e aproape imposibil din moment ce auzim de atâţia amar de ani " Deşteaptă-te române! " fără un rezultat prea palpabil ) la cei care au în plan tocmai anularea acestei condiţii de bază.
Doar mă întreb câţi cunosc care sunt acele puteri, ce înseamnă doctrină politică, cine sunt cei pe care îi vor vota şi prin ce merită acest lucru etc.
Citeşte şi tu răspunsurile inteligente ale unora care vor vota...
Dar de fapt cam aşa va fi şirul evenimentelor : vor vota apoi vor protesta ( împotriva a ce au votat de fapt ).

| M25M a răspuns:

Sa se educe, sa se autoinformeze in privinta termenilor politici pentru a nu mai pune botu la orice latura aruncata de politicieni cu scopul de a influenta electoratul prin implementarea fricii, astfel sa judece si ei singuri ce si cum este corect.

| 4ndr33y a răspuns:

Sa protesteze pentru demisia lui Basescu!

| curiozitati a răspuns:

Sa protesteze.