| Golyat18 a întrebat:

Cu permis categoria B poti conduce masini mai mari de 8+1 locuri?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, la categoria B se incadreaza, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, pentru asta iti trebuie alta categorie de permis cum ar fi D.

| Golyat18 explică (pentru MihaiNicu23):

In legislatie scrie ca permisul cat.B este pentru masini sub 3.500 kg si maxim 8+1 locuri.
Deci sigur nu sunt masini cu greutatea sub 3.500 kg cu trei locuri in fata si mai mari decat cele 8+1 (adica genul acela de dube pentru marfa)?

| suntserios a răspuns (pentru Golyat18):

Exista microbuze cu 18 locuri si care au sub 3.500 kg, dar tot nu ai voie sa le conduci cu B

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Golyat18):

Cred ca un legislatie scrie ca poti conduce masini cu greutatea sub 3500kg SAU cu 8+1 locuri.
Eu am B si conduc o dubita Sprinter de marfa. Permisul imi da voie. Daca pun scaune in Sprinter, nu pot sa pun mai mult de 8, ca-mi trebuie alta categorie.

Răspuns utilizator avertizat
| Victoria18 a răspuns:

Nu