| anonim_4396 a întrebat:

daca de exemplu primesti o amenda contraventionala si sa zicem ca primesti maximul amenzii 5000 lei, iar minimul amenzii este de 100, tu chiar daca ai primit maximul amenzii in valoare de 5000 lei, in cele 15 zile platesti 2500 lei sau jumatate din minimul amenzii 50 lei?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o platesti in 15 zile se plateste jumatate din minimul amenzii, respectiv in cazul expus platesti 50 de lei, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 28.(1)Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal."

| Ineys a răspuns:

Platesti jumatate din cat e amenda, nu din minim sau din maxim, nu din cat poate sa fie.Eu asa stiam.

| InvatamProgramare a răspuns:

Platesti jumatate din ce iti scrie pe procesul verbal

| AlexMh a răspuns:

Pai cand o sa afli cat ai de platit exact, daca platesti in 15 zile o sa platesti jumatate din cat ai de plata, daca trec cele 15 zile o sa platesti pretul intreg aferent.