| N0H4CK a întrebat:

Salut, TPU. Dupa amiabila, doar cel despagubit beneficiaza de reparatia gratuita sau si cel vinovat?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca doar despagubitul.
vinovatul isi repara singur masina

| johnnny123 a răspuns:

Dacă vinovatul are CASCO, își poate repara mașina pe CASCO-ul lui. Dacă nu are, cine să-i repare gratuit?

| Simpatic a răspuns:

Cel considerat nevinovat beneficiaza de asigurare si reparatie, aici vorbim strict de RCA.
Cel vinovat, raspunzator sau cum vrei sa-l numim se repara singur, asta daca nu are CASCO atunci il va repara aceasta polita facultativa.
Ar fi fost o idee foarte utila asa cum este si in alte tari europene, ca RCA-ul sa repare si pe cel vinovat si pe cel nevinovat dar e putin mai greu de implementat asta si in plus ar trebui supuse unor conditii mai dificile societatile de asigurari, eu stiu ca au fost parlamentari care au avut astfel de idei dar iata ca nimic nu s-a pus in practica.
Si o alta greseala la noi este ca asigurarea RCA se face pe masina iar in occident se face pe sofer, o mare greseala de aceea nu se aduna suficiente fonduri ca astfel CASCO sa fie inghitit in polita RCA.
Ce se intampla daca costel care are permis dar nicio asigurare loveste masina lui gigel, conducand masina lui nea mirel?
nea mirel trebuie sa-l dea in judecata pe costel ca sa-i repare masina avariata din vina lui costel, RCA cu polita lui nea mirel il repara doar pe gigel, dar nea mirel ce vina avea ca masina lui a fost implicata in accident ca doar nu el a condus?
Intelegeti de ce fiecare sofer ar trebui el sa fie asigurat RCA si apoi sa poata urca pe orice masina? Ei bine la noi nu e asa, din lacomia soferilor, din lipsa legii din orice, si evident ca iesi mai bine la bani daca 5 persoane impart o masina cu randul si platesc un singur RCA.

| Bizon95 a răspuns:

Gandeste SINGUR
daca ar fi asa, atunci ar fi numai amiabile si prost sa fi sa dai bani pe CASCO cand poti sa o rezolvi cu o amiabila

| Simpatic a răspuns (pentru Bizon95):

Corect dar daca rca-ul s-ar dubla si gunoaiele care coduc firmele de asigurari n-ar mai fura clientii, ar fi realizabil si acest lucru, adica la STRAINI de ce se poate?

| Bizon95 a răspuns (pentru Simpatic):

Mult mai putina coruptie la straini, si vor sa rezolve treaba nu doar sa fie lenesi si sa fure
de aia se poate angry