| marcel4 a întrebat:

In cazul unui accident de circulatie, soferul vinovat este despagubit de polita RCA a celuilalt sofer? Sau doar soferul nevinovat este despagubit de polita RCA a celui vinovat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Soferul vinovat este bun de plata, daca nu are asigurare CASCO.
Asigurarea RCA a celui vinovat este doar pentru despagubirea celui nevinovat.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Polița este pentru victimă, nu pentru făptuitor.
Ai accidentat pe cineva, îi dai polița pentru reparație. Numai dacă ai casco poți să-ți repari și mașina ta, în caz contrar plătești din propriul buzunar.
Pa, pa.

| AxXeL1124 a răspuns:

Cel care o facut accidentu adica cel vinovat e bun de plata daca nu are CASCO.