| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva exact care sunt pasii si costurile pentru a aduce niste bunuri din Germania pe teritoriul romanesc?
Este vorba de un pat de 2 persoane (si saltea) si niste mobila de dormitor.
Va multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Costurile sunt cele de incarcare-descarcare si de transport.
Intai trebuie sa gasesti un transportator, care iti va calcula costul transportului in functie de masina necesara si traseul de urmat.
Cand ai facut comanda, trebuie sa ai pregatiti cel putin 2 persoane la incarcare in camion, mobilierul trebuie fixat corespunzator, iar la sosire trebuie inca cel putin 2 persoane pentru descarcare.
Gama de cost uri posibile poate fi relativ mare, in functie de transportor (daca se va intoarce inapoi gol sau cu alta marfa, tonajul masinii etc.), respectiv de carausi, totalizand intre 300 si 1000 euro (sau chiar mai mult).

| Wr3nch a răspuns:

Depinde cine si cu ce le aduce, e greu de estimat si o valoare de referinta.

| Catrice a răspuns:

Costuri hmm...pai daca ti le aduce vecinul de la 4, te înțelegi tu cu el. Daca to me aduce un străin, știe el cat cere per 100km. Daca le aduci tu cu mașina ta, plătești doar benzina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai mari decat daca ai cumpara bunurile alea noi din Romania