| răspundtot a întrebat:

nu vi se pare că declarația pe propria răspundere conţine informații mult prea intime pentru a le afla poliţia chiar și în stare de urgență? Politicienii pot folosi informațiile pentru a frauda din nou alegerile. Pe cine ajută să știe Politia că merg la cumpărături? E abuz! Nu le e rușine? Pentru asta au murit la Revoluție?

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ca politia nu detine datele tale. Tu cand ti ai facut buletin sau certificat de nastere nu ai fost luat in evidenta... te ai scremut mult pana ai scos intrebarea asta.

PS, vezi ca in procesul verbal de amenda ai de scris mai multe informatii

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Foarte intim să scrii că mergi până la magazin. Eu cred că ție ți-e rușine să afle lumea că mergi la cu-rve, nu altceva.

| răspundtot explică (pentru suntserios):

Fiul lui mama și tata trebuie să specific și asta

| Frank51 a răspuns:

Tu poti scrie ca mergi la cumparaturi, si sa mergi la pescuit, astea nu-s informatii intime.

| johnnny123 a răspuns (pentru răspundtot):

Si ti se pare ca numele parintilor este o informatie intima si secreta pe care politia nu o are despre tine? Nu cumva e scrisa si pe cartea de identitate?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru răspundtot):

Asa si? Nu iti plac numele parintilor?
Oricum nu pari ca ai mai mult de 12 ani asa ca nu iesi tu singurel din casa

| răspundtot explică (pentru suntserios):

Și dacă părinții îs morți demult?

| răspundtot explică (pentru johnnny123):

Deloc, nu e scrisă pe cartea de identitate

| răspundtot explică (pentru Frank51):

Chiar și așa, cu ce îi ajută, cum oprește informația asta sau legitimarea mea, epidemia? Sunt informații intime și irelevante contra covid

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru răspundtot):

Si daca au murit le au sters numele? sau cum?

| Frank51 a răspuns (pentru răspundtot):

Te opreste pe strada ca sa stie unde mergi, in caz ca mergi prea departe te vor trimite inapoi acasa. In caz ca minti iti vor da amenda. Practic nu ai voie sa faci anumite chestii in perioada asta, nu e greu de inteles. Se cam sta in casa.

| johnnny123 a răspuns (pentru răspundtot):

Pana prin 2012 numele parintilor erau scrise pe cartile de identitate, asa ca relaxeaza-te... statul are aceste informatii. Numele parintilor tai nu este niciun secret.

Dar explica-mi si mie cum se vor folosi politicienii de informatia ca ai iesit sa-ti plimbi cainele pentru a frauda alegerile.

| răspundtot explică (pentru johnnny123):

Nu ies cu câinele dar casă ţi răspund, există agenți personali ai politicienilor în poliție care iau acele declarații CNPul adresa și în special semnătura

| răspundtot explică (pentru Frank51):

Cu intrebatul și dat buletin sunt de acord. Cu declarația e cam mare deranjul și umilinţa

| Apokales a răspuns:

Intime?! Zilnic scrii pe google si pe Facebook informatii mult mai intime decat pe foaia aia. Google te stie mai bine decat familia ta si decat te stii tu pe tine din circa 300 de cautari pe care le-ai facut si nu le mai tii minte. Deci despre ce vorbim aici?!

| răspundtot explică (pentru Apokales):

Dacă e așa cum spui tu, cum este asta eficient în a combate oricum virusul?

| johnnny123 a răspuns (pentru răspundtot):

Pai tot nu mi-ai raspuns...

Intrebarea mea era "Cum anume pot fi folosite acele informatii pentru a se frauda alegerile?", avand in vedere ca acum votul se face cu scanarea cartii de identitate. Ok, sa zicem ca cineva a adunat toate aceste declaratii si le-a inmanat unui politician. Si mai departe? Care este procesul de aici pana la fraudarea alegerilor?

In plus, daca politicienii au "agenti personali" care au acces la toate aceste declaratii, de ce nu ar avea acces direct la sistemul care contine deja toate aceste informatii, inclusiv un scan dupa semnatura ta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru supadeceapa):

laughing

| răspundtot explică (pentru johnnny123):

Au nevoie de semnături și de cnp ca să le duplice cât despre agenții personali li se interzice accesul direct de-aia ușa din spate care e faţa noastră

| Apokales a răspuns (pentru răspundtot):

Aaa... asta nu este eficient in combaterea virusului, dar daca ba'etii vor sa stie ceva despre tine pentru a te manipula, o vor face mult mai usor decat sa iti ceara o foaie cu declaratia ta.

| răspundtot explică (pentru Apokales):

Corect, dar până atunci, explicămi și mie cum opresc ei virusul dacă ei află că eu zilnic mă duc după pâine? E pierdere de timp. Dacă nu mă vor pe stradă de ce prelungesc aflarea mea pe stradă?

| Apokales a răspuns (pentru răspundtot):

Nu stiu si dintr-odata nici nu mai vreau sa aflu happy.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici un abuz, este corect sa te supui legii si nu sa o incalci.
In situatii de URGENTA cum este acum, politai are tot dreptuls a stie unde mergi si sa te controleze.
Rusine ar trebui sa-ti fie tie, ca ai gura mare inainte sa studiezi legea.

| răspundtot explică (pentru Violleta2022):

Dar Hitler când i-a pus pe evrei să poarte steaua lui David tot legal a fost apoi au fost băgați la Auschwitz

| Violleta2022 a răspuns (pentru răspundtot):

Mai beiete, nu mai bate campii cu evreii, ca nu au nici in cin sau mancea cu pandemia de acum.
Invata sa respecti legile tarii in care traiesti, asa cum face orice om civilizat, daca nu, asteapta-te sa ai repercursiuni.

| johnnny123 a răspuns (pentru răspundtot):

Eu te tot intreb "cum anume s-ar putea folosi aceste informatii", tu imi tot raspunzi "au niste agenti personali". adica un non-raspuns. Cu alte cuvinte, nu poti sa-ti argumentezi in niciun fel pozitia, dar continui sa o sustii cu tarie.

Prima oara ai spus ca oamenii nu au murit la revolutie ca sa ti se ceara tie pe strada numele parintilor. Cand ti-am explicat ca numele parintilor nu este un secret pentru statul roman, ai spus ca de fapt te temi ca-ti fura CNP-ul si semnatura pentru a frauda alegerile. Cand ti-am explicat ca CNP-ul si semnatura ta se pot procura foarte usor din alte surse, ai inceput sa spui ca de fapt te deranjeaza ca tot procesul este inutil in combaterea coronavirusului. Cand ti s-a explicat la ce este necesara declaratia in procesul de control al infectiei, ai spus ca de fapt problema este ca te tine pe strada mai mult decat este necesar...

De fapt tu nici macar nu stii ce problema ai cu declaratia aia, dar vrei neaparat sa ai o problema.

| răspundtot explică (pentru johnnny123):

Somn ușor

| johnnny123 a răspuns (pentru răspundtot):

Ti-as ura si tie acelasi lucru, dar din pacate esti mult prea tulburat ca sa ai un somn usor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru răspundtot):

Esti bolnav, puisor. Trateaza-te.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru răspundtot):

Atunci STAI DRACULUI IN CASA daca e asa de mare deranjul si umilinta! Auzi tu, debilul. Daca te-ar astepta la iesirea din bloc cu termometrul si aia ar fi umilinta?