| Necuvântător a întrebat:

Revin cu o altă întrebare în speranța că de această dată voi primi un răspuns pertinent.
Situația este în felul următor:
S-a dispus clasarea într-un proces penal, totodată fiind sesizată instanţa competentă în vederea dispunerii internării nevoluntare a persoanei în cauză (ex suspect).
Întrebarea mea este:
Dacă printre motivele solicitării internării nevoluntare nu se găsesc antecedente medicale însă se regăsesc fapte care sunt prevăzute de legea penală, iar la judecare participă și procurorul, persoana în cauză încă mai are calitatea de suspect în procesul penal?
Potrivit Codului de Procedură Penală, "Persoana cu privire la care, din datele şi probele existente în cauză, rezultă bănuiala rezonabilă că a săvârşit o faptă prevăzută de legea penală se numeşte suspect."

1 răspuns:
| Dragon007 a răspuns:

Nu.Funda?